Rok Caritas

Krwiodawcy nie zawiedli

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

bazylika smsza sPonad 600 osób wzięło udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz Osób Żyjących po Przeszczepach, która odbyła się 20 lipca 2013 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach pod hasłem „Dar krwi owocem żywej wiary”.

Podczas pielgrzymki do ambulansów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zgłosiło się 129 chętnych do oddania krwi. Zakwalifikowanych zostało 90 osób, które oddały łącznie 40,5 litra krwi. 10 nowych osób zgłosiło się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Tegoroczna pielgrzymka przypadła na czas jubileuszu 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Obecne były Kluby Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej oraz dawcy reprezentujący inne organizacje bądź niezrzeszeni, wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

dary sKiedy Polski Czerwony Krzyż rozpoczynał działalność promocyjną honorowego krwiodawstwa w 1958 roku, krew oddawana przez dawców honorowych stanowiła zaledwie 2 % ogólnie pobieranej krwi, dzisiaj stanowi ponad 90 % – przypominał prowadzący pielgrzymkę dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula. Wolontariusze z ponad 1300 klubów zrzeszających blisko 25 tysięcy członków i ponad 120 tysięcy wolontariuszy PCK rocznie oddają ok. 145 tysięcy litrów krwi.

Honorowe krwiodawstwo, choć powszechnie znane i praktykowane, potrzebuje ciągłej promocji. Dlatego też Caritas Polska w 2012 r. zapoczątkowała kampanię społeczną Podaruj Kroplę Miłości. – Kampania ma na celu promowanie i zachęcanie społeczeństwa do honorowego krwiodawstwa w Polsce – przypominał ks. Kordula.

ankiety sMszy św., sprawowanej za żyjących i zmarłych dawców krwi przewodniczył bp Grzegorz Ryś. – Bóg jest dawcą krwi, bo w swojej krwi dokonuje naszego odkupienia – mówił. – To jest niesamowity konkret, że człowiek może odpowiedzieć Bogu na dar jego krwi darem swojej własnej krwi. To nie jest tylko udział w ratowaniu życia, to jest także udział w dziele odkupienia. (...) Cenna jest wasza krew, która współodkupia świat. (...) Będziecie rozumieć, dlaczego porywać się na takie czyny tylko wtedy, kiedy będziecie mieć przed oczami miłosierdzie Boga, które się wyraża także tym, że On wam daje krew – w swojej miłości, w swojej wierności, w swoim miłosierdziu.

Po Mszy św. uczestnicy mogli wysłuchać świadectw płk. Henryka Zająca, prezesa Klubu HDK przy Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego oraz   Wiesławy Dobruchowskiej - Pająk, żyjącej po dwukrotnym przeszczepie nerki.

Organizatorzy pomyśleli też o strawie dla ciała. Na pielgrzymów czekała wojskowa grochówka. Następnie w auli Jana Pawła II odbył się występ Orkiestry Dętej z parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Łodzi- Andrzejowie. Pielgrzymka zakończyła się koronką do Bożego Miłosierdzia.