Austriaccy studenci z wizytą w Caritas
Wtorek, 22 Kwietnia 2014 14:53
Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Już po raz drugi Caritas Archidiecezji Krakowskiej gościła studentów pracy socjalnej Fachhochschule Linz. Austriaccy studenci wraz z kierownikiem pracy socjalnej panem Prof. (FH) Dr MMag. Christianem Starkiem odwiedzili Dom Matki i Dziecka, Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą oraz Schronisko dla Bezdomnych Kobiet.
Dyrektor Domu Matki i Dziecka Siostra Dominika Otolińska przyjęła gości z niezwykłą serdecznością dzieląc się swoimi przemyśleniami związanymi z pracą z kobietami w ciąży oraz matkami małych dzieci, z różnorodnych przyczyn pozbawionymi dachu nad głową. Jak przed rokiem, siostra podkreślała znaczenie rzetelnie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego i indywidualnego kontraktu z podopieczną w procesie wychodzenia z bezdomności.
Iwona A. Wiśniewska, dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą przybliżyła działalność placówki, której jednak tym razem nie można było zwiedzić ze względu na trwający remont. Specyfikę i zakres obowiązków pracownika socjalnego w pracy z osobami doświadczającymi przemocy przybliżyła Katarzyna Gębska, pracownik socjalny, od 7 lat łącząca pasję z poświęceniem. Dlaczego? – To trudna praca, wymaga ciągłej gotowości i uwagi, a bez autentycznego zaangażowania w dobro osoby potrzebującej – jak przekonywały obie panie – praca ta nie przyniesie rezultatów. Ale musi ona odpowiadać także na wewnętrzne potrzeby tego, kto pomaga i przynosić mu satysfakcję. Tylko wówczas nie wypala go i nie niszczy.
Szczególnie interesująca okazała się kwestia uczestniczenia w grupach terapeutycznych i grupach wsparcia zarówno kobiet jak i mężczyzn doznających przemocy, co – jak podkreśliła dyr. Wiśniewska – przynosi bardzo dobre rezultaty terapeutyczne. Temat zainteresował austriackich gości, gdyż w Austrii tworzy się osobne placówki i oddzielne systemy wsparcia dla kobiet i mężczyzn doznających przemocy.
Odwrotnie jest natomiast z ośrodkami dla osób bezdomnych, które w Austrii zwykle są mieszane, przebywają w nich zarówno kobiety jak i mężczyźni. Takie refleksje wywołała wizyta we wspomnianym już Domu Matki i Dziecka oraz ostatniej zwiedzanej placówce krakowskiej Caritas – Schronisku dla Bezdomnych Kobiet. Ze specyfiką funkcjonowania placówki zapoznała austriackich gości pani psycholog Lidia Koźmik. Schronisko jest przeznaczone dla kobiet, w tym kobiet z dziećmi, zapewnia schronienie i całodobową opiekę, a w dalszej kolejności pomoc psychologiczną i socjalną mającą na celu jak najszybsze usamodzielnienie się.
Jednakże czas pobytu nie jest określony, może trwać nawet kilka lat. Jest to uzależnione od indywidualnej sytuacji kobiety do czasu znalezienia pracy, mieszkania, zorganizowanie opieki nad dziećmi. W Austrii zwykle jest to czas ograniczony z góry do 1 – 1,5 roku, co zdaniem profesora Starka, nie zawsze jest korzystne dla klientki.
Te i wiele innych zagadnień podczas wizyty adeptów pracy socjalnej stało się podłożem licznych dyskusji. Przebieg spotkania niezmordowanie i znakomicie tłumaczył pan Jan Skawski. Jedyne czego zabrakło Gościom, to cieplejsza aura pogodowa. Pracownicy Caritas Archidiecezji Krakowskiej starali się zastąpić to gorącą atmosferą. Goście ocenią, czy się to udało. Agata Chabko