Dobry Pasterz 2012
Piątek, 14 Czerwca 2013 12:12
Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Caritas Archidiecezji Przemyskiej każdego roku pragnie wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym przyznając im Statuetkę „DOBRY PASTERZ”.
Kapituła nagrody "Dobrego Pasterza” pod przewodnictwem ks. bp. Adama Szala 10 maja 2013 r. przyznała Statuetkę w następujących kategoriach: Duszpasterz, Wolontariusz, Pracownik Caritas, Darczyńca, Instytucja współpracująca z Caritas, Świadectwo, Dziennikarz.
Statuetką „DOBRY PASTERZ” zostali uhonorowani:
I. Kategoria – D U S Z P A S T E R Z:
Ks. prał. Feliks Paściak – proboszcz parafii Wysoka k. Łańcuta. Dzięki zaangażowaniu ks. Proboszcza powstało Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum. Na terenie parafii znajduje się Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży z głębokim i znacznym stopniem niepełnosprawności. Ks. Proboszcz z wielką serdecznością, oddaniem poświęca swój czas i obejmuje troską duszpasterską podopiecznych Ośrodka. Dzieci przygotowywane są do I Komunii św. oraz sakramentu bierzmowania.
II. Kategoria – W O L O N T A R I U S Z:
Barbara Michacewicz – opiekun Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkól z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu. Pani Barbara systematycznie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą organizowanych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Swoją postawą mobilizuje i zachęca młodych ludzi do pomocy na rzecz dzieci ubogich, potrzebujących wsparcia i pomocy. Corocznie angażuje młodzież i sama też uczestniczy w Wieczerzy Wigilijnej oraz w zbiórkach żywności dla ubogich rodzin.
Marian Wrona – prezes łańcuckiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. W swą działalność pragnie zaangażować jak najszerszy krąg instytucji rządowych, samorządów terytorialnych, jak również różnych firm w prace na rzecz osób potrzebujących i niepełnosprawnych. Przyczynia się do rozwoju współpracy między osobami chorymi a zdrowymi. Pan Marian Wrona jest inicjatorem oraz organizatorem wielu imprez integracyjnych, organizowanych przez Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Łańcucie. Jedną z większych imprez jest organizowany cyklicznie Integracyjny Piknik Rodzinny, w który Pan Marian angażuje wiele różnych instytucji (takich jak straż pożarna, policja, szkoły) i organizacji społecznych. Swą postawą i zaangażowaniem daje zawsze przykład w łączeniu a nie dzieleniu ludzi. Najbardziej na sercu leżą mu sprawy osób ubogich, samotnych, niepełnosprawnych potrzebujących wsparcia, a w pomoc tym osobom włącza wiele urzędów, instytucji oraz ludzi dobrej woli. Współpracuje z Caritas.
Dorota Częczek – jest wolontariuszem od 2008 roku, ze względu na swoje doświadczenie zawodowe szczególnie zaangażowała się w organizację oddziału rehabilitacyjnego Hospicjum w Krośnie. Osoba o nieprzeciętnej aktywności, wrażliwości i otwartości na niesienie pomocy osobom chorym, zmagających się z bólem i cierpieniem. Dzięki profesjonalnie przygotowanym projektom uzyskuje wsparcie finansowe m.in. na organizacje wigilii dla bezdomnych, chorych i potrzebujących.
III. Kategoria – D A R C Z Y Ń C A:
Firma JARD z Łańcuta - Firma JARD od 17 lat zajmuje się produkcją szeroko rozumianej reklamy wizualnej zewnętrznej i wewnętrznej. Właściciel Firmy Pan Janusz Dudek od lat wspiera działalność Caritas poprzez bezpłatne drukowanie materiałów promocyjnych, banerów, plakatów.
Władysław Wdowiak - inspektor nadzoru budowlanego. W Caritas nadzorował prace budowlane przy ul. Ks. Piotra Skargi 6 w Przemyślu, jego staraniem po 15 laty budowy został oddany do użytku ośrodek rekolekcyjny w Rajskiem. Przygotowywanie dokumentacji budowlanej, tj. projekty budowlane, kosztorysy oraz ekspertyzy techniczne budynków były opracowywane bezpłatnie.
IV. Kategoria – I N S T Y T U C J A W S P Ó Ł P R A C U J Ą C A:
Komenda Miejska Policji w Przemyślu, insp. dr Krzysztof Pobuta – od kilku lat pomaga prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, włącza się w akcję Tornister pełen Uśmiechów. Dzięki zaangażowaniu Pana Komendanta Caritas może sprawnie i bezpiecznie prowadzić imprezy plenerowe oraz korzysta z profesjonalnych porad dotyczących prowadzenia placówek młodzieżowych.
V. Kategoria – D Z I E N N I K A R Z:
S. Katarzyna M. Połunkiszkis SFMI – redaktor archidiecezjalnego Radia Fara. S. Katarzyna zawsze obecna podczas spotkań, warsztatów, imprez organizowanych przez Caritas w diecezji. Dzięki s. Katarzynie działalność Caritas może być słyszana w różnych zakątkach archidiecezji.
VI. Kategoria – Ś W I A D E C T W O:
Rodzinny Dom Dziecka w Soninie – Antoni i Barbara Supersonowie z wykształcenia i powołania są pedagogami. Wiele lat pracowali jako wychowawcy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, m.in. w Domu Dziecka w Łopuszce Małej prowadzonym przez Fundację "Wzrastanie’’. Po zdobytym tam doświadczeniu w 2001 roku podjęli decyzję o samodzielnym prowadzeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego w Soninie. Są pierwszymi rodzicami w powiecie łańcuckim, którzy zdecydowali się poświęcić pracy z dziećmi i zaoferować ciepło rodzinnego domu dla pięciorga dzieci. Forma sprawowanej przez nich opieki nad dziećmi tylko formalnie nazwana jest placówką. W rzeczywistości państwo Supersonowie stworzyli wspaniałą, kochającą rodzinę, pełną ciepła, dobrych wzorców, a przede wszystkim gwarantującą poczucie bezpieczeństwa dla dzieci wyjątkowo potrzebujących wsparcia i miłości.
VII. Kategoria – P R A C O W N I K C A R I T A S:
Siostra Katarzyna Gola – kierownik Stacji Opieki Medycznej Caritas w Bolestraszycach. Od kilkunastu lat siostra Katarzyna śpieszy z pomocą jako pielęgniarka osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym rejonu przemyskiego. Swoją pracę traktuje jak służbę drugiemu człowiekowi. Dba również od strony administracyjnej o placówkę starając się o środki finansowe i rozliczając w terminie wnioski o dofinansowanie placówki. Dzięki s. Katarzynie stacja została o ostatnim czasie wyremontowana i zostały zwiększone usługi rehabilitacyjne.
Z wyrazami wdzięczności i gratulacjami
ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej