Rok Caritas

Kętrzyn: Otwarcie Okna Życia

Caritas Archidiecezji Warmińskiej

W Kętrzynie (archidiecezja warmińska) powstało Okno Życia. Jest to 45 miejsce w Polsce, w którym matka pozbawiona oparcia najbliższych, będzie mogła bezpiecznie pozostawić swoje dziecko. W ciągu pięciu lat, w całym kraju ocalono w ten sposób ponad czterdz

W Kętrzynie (archidiecezja warmińska) powstało Okno Życia. Jest to 45 miejsce w Polsce, w którym matka pozbawiona oparcia najbliższych, będzie mogła bezpiecznie pozostawić swoje dziecko. W ciągu pięciu lat, w całym kraju ocalono w ten sposób ponad czterdzieścioro dzieci.

Dyrektor olsztyńskiej Caritas ks. Roman Lompa poinformował, że kętrzyńskie okno życia powstało w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II, z okazji jego beatyfikacji. Uroczyste otwarcie odbędzie się 30 maja o godz. 19.15 przy ul. Zamkowej 4. Uroczystość zostanie poprzedzona Mszą św. w kościele św. Jerzego o godz. 18. - Każda matka może anonimowo pozostawić nowo narodzone niemowlę w oknie. Dziecko ma wtedy szansę na adopcję i nadzieję na kochającą rodzinę - podkreśla w rozmowie z portalem Caritas.pl ks. Lompa. Pomysłodawcami tej inicjatywy są Urszula Baraniecka z grupą mieszkańców Kętrzyna. Inicjatywę wsparli starosta kętrzyński Tadeusz Mordasiewicz, ksiądz Stanisław Majewski, proboszcz parafii św. Jerzego, siostry zakonne i ks. Roman Lompa, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Fundatorami są m.in. kętrzyńskie starostwo, samorządowcy i osoby prywatne.

Starosta Mordasiewicz podkreśla, że okno życia to żywy pomnik poświęcony błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Przypomniał również jego słowa, że “stosunek do daru życia jest podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka”. - Chciałbym, aby to miejsce zawsze było puste. Każde dziecko powinno być kochane i wychowywane w swojej rodzinie. Czasami bywa inaczej i dlatego warto podejmować działania promujące szacunek dla życia i dać szansę nowo narodzonym dzieciom na miłość i opiekę - powiedział starosta.

Obecnie w całym kraju działa 44 Okien Życia. Organizują je zazwyczaj diecezjalne Caritas we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, a w Łodzi i Starachowicach – ze szpitalami miejskimi. W Niemczech jest 80 Okien Życia. W Rzymie pierwsza tego typu placówka została uruchomiona przy szpitalu w dzielnicy Casilino, na peryferiach miasta.