Kilka słów o wakacjach Caritas diecezji Drohiczyńskiej
Środa, 31 Sierpnia 2005 01:44
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej
Podczas kończących się wakacji w: Kołobrzegu, Stegnie, Mikoszewie, Bacikach Średnich, Serpelicach, Ciechanowcu, Białym Dunajcu i Sokołowie Podlaskim odbywały się kolonie letnie dla 1200 dzieci z terenu diecezji drohiczyńskiej.Podczas kończących się wakacji w: Kołobrzegu, Stegnie, Mikoszewie, Bacikach Średnich, Serpelicach, Ciechanowcu, Białym Dunajcu i Sokołowie Podlaskim odbywały się kolonie letnie dla 1200 dzieci z terenu diecezji drohiczyńskiej. Kolonie były dofinansowane przez MENiS, Caritas Polska, Kościelną Fundację z Niemiec “Renovabis” oraz poszczególne Urzędy Miasta i Gminy w zależności od ilości wysłanych dzieci, możliwości finansowych i zrozumienia potrzeby ich wypoczynku.
Nad bezpieczeństwem podopiecznych czuwali wykwalifikowani nauczyciele i wychowawcy. O wyżywienie troszczył się personel kuchenny przygotowując smaczne posiłki. Wszyscy tworzyli zgrany zespół, który dbał, aby dzieciom stworzyć najlepsze warunki do wypoczynku jak i nabywania różnego rodzaju umiejętności, odreagowywania wszelkiego rodzaju napięć związanych z ich codziennym życiem.
Podczas kolonii realizowany był program “Szczęśliwe dni”. Dzieci brały udział w zajęciach sportowych, plastyczno - muzycznych, profilaktyczno - terapeutycznych. Odbywały się spotkania z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej i psychologiem. W ramach zajęć wieczornych odbywały się dyskoteki połączone z konkursami i ogniska z pieczeniem kiełbasek. Organizowane były wycieczki, dzieci korzystały z basenu, a wypoczywający nad Bałtykiem kąpali się w morzu.
W ramach akcji letniej przeprowadzono pogadanki i konkursy na temat zasad BHP, pierwszej pomocy, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zagrożeń związanych z piciem alkoholu, paleniem tytoniu i zażywaniem narkotyków. W zabawę wplecione były elementy zasad higieny, właściwego zachowania się przy stole, dbałości o rzeczy osobiste i szacunek do cudzej własności. Program i charakter zajęć dostosowany był do wieku, zainteresowań i możliwości uczestników.
Na zakończenie kolonii wszyscy otrzymali nagrody (książki) i drobne słodkie upominki. Caritas Diecezjalna starała się poprzez nagrody za różnorodne konkursy wyposażać uczestników w pomoce szkolne (artykuły papiernicze).
Przy pożegnaniu, dzieci z nadzieją umawiały się na kolejne kolonie, co świadczy, że dobrze wspominają wspólnie spędzony czas.
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wyraża radość, że przy współpracy z Samorządami i ludźmi odpowiedzialnymi za wychowanie, może służyć coraz większej ilości dzieci z całej diecezji.