Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie
Wtorek, 17 Grudnia 2013 12:05
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej
W placówce, prowadzonej przez
W olimpiadzie uczestniczyli podopieczni świetlicy i wolontariusze Szkolnego Koła
Olimpiadę oceniała komisja w składzie: Paweł Pytel, prezes Aviva PTE; Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz; ks. Mariusz Woltański, wikariusz parafii pw. WNMP i opiekun Szkolnego Koła nauczycielka w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II.
Nad sprawnym przebiegiem olimpiady i dobrą zabawą uczestników czuwały Agnieszka Olendzka i Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. Utrwalaniem tego dnia na fotografii zajął się Wojciech Iwaniuk. Uczestnikom olimpiady kibicowali też pracownicy, wolontariusze i przyjaciele świetlicy.
Na początku wolontariuszki zaprosiły wszystkich do rozgrzewki, do której posłużyły łamańce językowe i ćwiczenia logopedyczne. Następnie uczestników konkursu podzielono na trzy drużyny i oznaczono kolorowymi naklejkami. Pierwsze zadanie skierowane było do najmłodszych dzieci, które w trakcie trwania olimpiady "rysowały" wiersze wybrane do recytacji. W tym miejscu należy wyjaśnić, że przygotowania do olimpiady trwały kilka miesięcy, kiedy to podopieczni świetlicy i wolontariusze SKC zgłębiali tajniki ortografii, czytali, recytowali i poznawali swoje językowe słabe i silne strony. Przygotowane na ten dzień konkurencje drużynowe były bardzo różnorodne: rysowanie na podstawie opisu; dyktando, w którym uczestniczyły całe drużyny, a zdania pisali kolejno członkowie; głoskowanie wyrazów, zagadki ortograficzne; głośne czytanie nieznanego wcześniej tekstu, a także odgrywanie scenek. Konkurencje drużynowe przeplatane były recytacją wierszy, które dzieci przygotowały wcześniej. Komisja usłyszała między innymi wiersze: Żuk, Psie smutki, Żaba, Dzik, Papuga, Pomidor, Hipopotam, Kwoka, Na Wawelu, Na wyspach Bergamutach, Jak rozmawiać trzeba z psem?, Staś Pytalski, Leń, Stefek Burczymucha oraz przygotowany z podziałem na role Na straganie.
Po zakończeniu konkursu i krótkiej przerwie, którą dzieci wykorzystały na posiłek i odpoczynek, komisja ogłosiła wyniki. Każda z drużyn usłyszała wnikliwą ocenę swojej prezentacji, a każdemu z zawodników wręczono dyplom i nagrodę. Dodatkową nagrodą dla drużyn było wyjście do pizzeri. Specjalne nagrody i wyróżnienia otrzymały dzieci za recytacje wierszy. Dodatkowe upominki dla wszystkich zawodników przygotowali przedstawiciele firmy Aviva. Dzieci polubiły swoich pomocników – wolontariuszy firmy Aviva, na pamiątkę tego spotkania zrobiono wspólną fotografię, a pozując do zdjęcia po raz kolejny sięgnięto po językowe łamańce i logopedyczne ćwiczenia, by każdy uśmiech był jeszcze piękniejszy.
Tak w wielkim skrócie można opowiedzieć o niezwykłej Olimpiadzie Avivy, która połączyła pokolenia i pokazała, że przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, a także dorośli mogą razem miło i pożytecznie spędzać czas.
Można opowiedzieć o konkurencjach i zadaniach, nie sposób jednak słowami oddać emocji towarzyszących olimpiadzie ani opisać zaangażowania z jakim dzieci przygotowywały się do niej. Podczas tych przygotowań, nad którymi czuwali wolontariusze, dzieci podnosiły swoją wiedzę i umiejętności, odkrywały mocne strony i nabierały pewności siebie.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i sponsorom, dziękujemy członkom komisji i gościom, którzy wzięli udział w olimpiadzie. Mamy nadzieję, że podobne spotkania nieraz odbędą się w gościnnych murach świetlicy
Tekst: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Wojciech Iwaniuk