Półkolonie – fajna sprawa
Poniedziałek, 01 Września 2014 12:04
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej
W ramach zadania publicznego pn. "Czas wolny z Caritas" realizowanego w roku 2014 w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Świetlica - Dzieci - Praca" na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie w latach 2011-2015 w świetlicy „Promyk Dnia” w Bielsku Podlaskim w dniach 11-24 sierpnia 2014 zorganizowano półkolonie dla dzieci i młodzieży.
Kadra wychowawców, w której skład wchodzili: Katarzyna Trzyna, ks. Paweł Solka, Anna Androsiuk i dwie wspaniałe instruktorki-wolontariuszki założyła sobie kilka głównych celów. Pokonać nudę i dobrze się bawić, ale też przy okazji dobrej zabawy zrealizować cykl zajęć profilaktycznych i socjoterapeutycznych. Każdy dzień przynosił ze sobą wiele niespodzianek.
– Wychodzę z założenia – mówi kierownik kolonii Katarzyna Trzyna – że dzieci nie potrafią czekać. Ciągle chcą wszystko natychmiast wiedzieć, już, teraz. My postanowiliśmy zagospodarować ich czas, a jednocześnie wyprzedzić dziecięce oczekiwania. Efekt – zaskoczenie i wielka radość.
Programem, finansowanym przez MPiPS, objęta jest 25-osobowa grupa i tyle dzieci mogło uczestniczyć w półkoloniach, jednak zainteresowanie wakacjami w mieście było jeszcze większe.
Podczas turnusu udało się zapoznać uczestników się z metodą decoupage, jest to bardzo ciekawa i twórcza technika zdobnicza dzięki której niemal każdy przedmiot może zyskać nowy wygląd i nowe życie. Dzieci najchętniej zdobiły drewniane kwiatki, kolczyki i podkładki pod kubek. Pod okiem instruktora p. Ewy Skrzyniarz robiono też kolczyki z filcu. Zorganizowano spotkanie w warsztacie p. Aleksego Wasiluka pasjonata konaroplastyki i rzeźby w drzewie, który opowiadał o swojej 40-letniej prawie miłości do drewna. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści artysty, zdawały wiele pytań i były pod wielkim wrażeniem prac pana Aleksego. Zwiedzających dziwiło, ze niektóre prace powstały z samych konarów oraz że taki twórca mieszka w Bielsku. Wniosek był prosty – niewiele wiemy o mieszkańcach naszego regionu. Odwiedzając Muzeum mieszczące się w ratuszu w Bielsku Podlaskim grupa zwiedziła wystawy: Tajemniczy ręcznik, Bocian w kulturze ludowej oraz Bielsk Podlaski w kadrze filmu Znachor. Największą atrakcją tego dnia była możliwość udziału w prowadzonych przez muzeum zajęciach i namalowania na lnianej torbie wybranego kwiatowego wzoru. Atrakcją jednego ze wspólnie spędzonych dni była możliwość korzystania z miejskiej komunikacji, która zawiozła wszystkich do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Uczestnicy półkolonii odwiedzili również miejscową Straż Pożarną. Strażacy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy oraz pokazywali sprzęt służący im do pracy – wrażenia z tego spotkania z pewnością na długo zostaną w pamięci dzieci W czasie półkolonii nie mogło zabraknąć wizyty w Tęczowej Krainie, miejscu wspaniałej zabawy. Wielką atrakcją była niewątpliwie wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Zawilcowa Dolina”. Dzieci mogły pojeździć na koniu oraz miały przejażdżkę bryczką.
Każdego dnia uczestnicy otrzymywali posiłek, którego uzupełnieniem często były lody. W śród tylu atrakcji oczywiście nie mogło zabraknąć wyjść na plac zabaw, basen oraz gier i zabaw sportowych na placu przy świetlicy. Półkolonie zakończyły się w niedzielę, 24 sierpnia. Na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu dzieci otrzymały dyplomy, czapeczki oraz wspaniałe, bogato wyposażone wyprawki do szkoły.
– Bardzo się cieszę, że mogliśmy zorganizować takie półkolonie, bo na wakacjach też trzeba jakoś zająć dzieci, by pożytecznie spędziły czas. Sierpień jest takim miesiącem, że już powoli wszyscy wracają z wyjazdów a niektórzy wcale nie mogli wyjechać, więc im też chcieliśmy dać małą namiastkę wspomnień wakacyjnych. Poprzez zabawę oraz różne zajęcia chcieliśmy pokazać dzieciom jak ważna jest pasja i talent. Chciałabym również bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy włączyli się w te półkolonie za poświęcony czas i serce. Największe podziękowania należą się Pani Agnieszce Bolewskiej-Iwaniuk z Drohiczyna z Caritas, bo dzięki jej zaangażowaniu i napisaniu projektu dostaliśmy pieniądze na poprowadzenie półkolonii.
Katarzyna Trzyna
Świetlica „Promyk Dnia” w Bielsku podlaskim działa dzięki połączeniu środków MPiPS, Miasta Bielsk Podlaski i Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.