Rok Caritas

Diecezja gliwicka: Poświęcenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zabrzu

Caritas Diecezji Gliwickiej

7 maja Ordynariusz Gliwicki ks. Bp Jan Wieczorek poświęcił zabrzańskie Warsztaty Terapii Zajęciowej - drugi tego typu ośrodek Caritas Diecezji Gliwickiej.

Przysłowiową kropką nad “i” w nowo powstałych w grudniu 2002 r. zabrzańskich Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej była dnia 7 maja br. uroczystość poświęcenia. Ceremonii tej dokonał Ordynariusz Gliwicki ks. Bp Jan Wieczorek. WTZ w Zabrzu są drugą placówką prowadzoną przez Caritas na terenie diecezji gliwickiej. Pierwszy tego typu ośrodek powstał w styczniu 2001 r. w Gliwicach.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, lokalnej władzy z prezydentem Zabrza na czele oraz liczni sponsorzy i dobrodzieje ośrodka. Zaproszeni goście mogli podziwiać dobrze zaadaptowane i wyposażone dla potrzeb warsztatów sale. Poglądową była również mała galeria fotograficzna pt. “wczoraj i dziś”, która stanowiła naoczny przykład wyglądu pomieszczeń przed i po remoncie. Całość uroczystości uświetnił wzruszający montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczestników placówki.

Kierowniczka WTZ p. Janina Selke dzieląc się osobistą refleksją n/t ośrodka powiedziała: “ta praca daje mi olbrzymią satysfakcję. Mogę robić w życiu coś, co daje osobom niepełnosprawnym intelektualnie możliwość poznania normalnego życia ze wszystkimi jego zaletami oraz chwilę zapomnienia o swojej niepełnosprawności. Nie jest to łatwe, ale też i nie niemożliwe”.

Pan Prezydent Zabrza w swoim wystąpieniu zapewnił; że będzie się starał, aby na terenie Zabrza w najbliższym czasie mógł powstać Zakład Aktywizacji Zawodowej, który zapewniłby ciągłość rehabilitacji uczestnikom WTZ.

Caritas Diecezji Gliwickiej pragnie wyrazić podziw i wdzięczność za trud oraz inicjatywę tym wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania WTZ w Zabrzu. Niech jej wyrazem będzie radość i uśmiech na twarzach osób, które z nich korzystają.

Krótko o działalności…

Celem działalności placówki jest rehabilitacja zawodowa i społeczna dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie uczestnikami WTZ w Zabrzu są osoby w wieku od 18 do 43 lat. Terapia zajęciowa prowadzona jest przez pięć dni w tygodniu w godz. 7:00-14:00. Uczestnicy warsztatów w zależności od zainteresowań i zdolności mogą korzystać z sześciu różnych pracowni:

- hafciarskiej,
- krawiecko-tkackiej,
- obróbki szkła,
- introligatorsko-plastycznej,
- stolarskiej,
- gospodarstwa domowego.

Oprócz rehabilitacji zawodowej, dla uczestników organizowane są liczne imprezy integracyjne w postaci festynów, aukcji i wycieczek.

Powtórka z historii…

W utworzonych 1 grudnia 2002 r. zabrzańskich WTZ znalazło możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej 36 niepełnosprawnych mieszkańców Zabrza, niejednokrotnie czekających na miejsce od 20 lat.

Ale zacznijmy od początku… Dużo czasu upłynęło od dnia, kiedy w maju 1999 r. po raz pierwszy dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej ks. Rudof Badura, złożył w Śląskim Oddziale PFRON wniosek o utworzenie WTZ w Zabrzu. Jednakże trudności, m.in. takie jak brak odpowiedniego budynku, zbyt wysokie nakłady finansowe zatrzymały ich powstanie.

W 2002 r. Zarząd Miasta Zabrza przekazał nieodpłatnie budynek przy ul. Sienkiewicza 30 i uchwałą Rady Miasta Zabrze o podziale środków z PFRON, wyasygnował 570 tys. zł na utworzenie, adaptację i wyposażenie WTZ oraz zakup mikrobusu do przewozu osób niepełnosprawnych.

W pięknej uroczystości poświęcenia WTZ w Zabrzu mogliśmy więc uczestniczyć dzięki inicjatywie m.in. ówczesnego Prezydenta Miasta Zabrza Romana Urbańczyka, przychylności Rady Miejskiej i wielu innych instytucji.