Rok Caritas

Kalisz: biskupi przewodniczyli obchodom 16-lecia powstania diecezji

Caritas Diecezji Kaliskiej

Ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała w asyście bp. pomocniczego Teofila Wilskiego odprawił we wtorek 25 marca w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszę św. dziękczynną z okazji 16. rocznicy powstania diecezji kaliskiej

Ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała w asyście bp. pomocniczego Teofila Wilskiego odprawił we wtorek 25 marca w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszę św. dziękczynną z okazji 16. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.
W homilii bp Napierała podkreślił, że diecezja kaliska “świętuje rocznicę powstania w blaskach Zmartwychwstania Pańskiego”. Dziękował za św. Józefa, patrona diecezji. - Cieszymy się, że Bóg dał nam takiego patrona i że jest nam dane pielęgnować jego kult św. Józefa, rozsławiając go w kraju i na świecie - mówił.

Hierarcha przypomniał, że dokładnie rok temu zwołano I Synod Diecezji Kaliskiej. Wskazał, że cały czas trwają prace nad przygotowaniem dokumentów. W 16 komisjach synodalnych pracuje ponad 80 osób. Biskup wyjawił, że jeszcze przed wakacjami zostanie zwołana pierwsza uroczysta sesja I Synodu Diecezji Kaliskiej. W drugim półroczu 2008 r. zaplanowano kolejne dwie sesje. 25 marca 2009 r. powinny zostać proklamowane uchwały synodu.

Biskup Napierała wskazał też na inne plany rozwoju diecezji. Wspomniał m.in. o utworzeniu Diecezjalnego Sądu Duchownego oraz powołaniu Instytutu św. Józefa, zajmującego się badaniem wpływu kultu świętego na współczesną religijność.
Diecezja kaliska powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli Jana Pawła II “Totus Tuus Poloniae Populus”, która ustanowiła nowy porządek administracyjny Kościoła w Polsce. W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej. Patronem nowo powstałej diecezji został św. Józef, Oblubieniec NMP i Opiekun Zbawiciela. Kościołem katedralnym ustanowiono kościół św. Mikołaja w Kaliszu, a konkatedrą - kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wlkp.
Ordynariuszem diecezji od chwili jej powstania jest bp Stanisław Napierała, pełniący wcześniej funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Biskupem pomocniczym został ks. Teofil Wilski, który sakrę biskupią otrzymał w katedrze w Kaliszu 8 maja 1995 r.

Od chwili powstania w diecezji kaliskiej rozpoczęto realizację wielu przedsięwzięć. Pierwszym było powołanie 16 kwietnia 1993 r. Caritas Diecezji Kaliskiej. 16 października 1993 r. rozpoczęto budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. W 2004 r. utworzono w Ostrowie Wlkp. dom dla księży emerytów. Diecezja Kaliska ma także swoje czasopismo i rozgłośnię radiową. Pierwszy numer dwutygodnika “Opiekun” ukazał się 31 maja 1998 r. Radio “Rodzina” powstało w uroczystość św. Rodziny 27 grudnia 1998 r.
W diecezji działa wiele stowarzyszeń i ruchów. Do najważniejszych można zaliczyć Akcję Katolicką, Stowarzyszenie “Pro Familia”, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Eucharystyczny Ruch Młodych. W diecezji działają także: Diecezjalne Studium Organistowskie, Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego i Instytut Teologiczny.