Rok Caritas

Nowy rok w Ośrodku Radość Życia

Caritas Diecezji Sandomierskiej

radosc1radosc4Zainaugurowano nowy rok szkolny w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu. Spotkanie poprzedziła Msza Święta w kościele Świętego Ducha pod przewodnictwem ks. Bogusława Pituchy, dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej. Uczestniczyli w niej: dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice i bardzo licznie zgromadzeni uczniowie Ośrodka.

Po Mszy św., na dziedzińcu, przed budynkiem Ośrodka spotkała się cała społeczność uczniowska. Słowa powitania skierowała do wszystkich dyrektor Maria Butkowska. Wyraziła swoją radość witając uczniów, nauczycieli i rodziców. Życzyła wszystkim, by ten nowy rok szkolny promieniał dobrem i radością, aby był wypełniony wzajemną życzliwością, oddaniem, poświęceniem. W roku szkolnym 2012/2013 do Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego „Radość Życia” w Sandomierzu będzie uczęszczało 166 uczniów. Ośrodek „Radość Życia” został powołany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w 1999 roku. Przy Kościele Świętego Ducha od 1994 roku systematycznie odbywały się spotkania z dziećmi specjalnej troski prowadzone przez księży i wolontariuszy. Ośrodek znalazł siedzibę w zabytkowej części Sandomierza w XIV-wiecznym kompleksie Świętego Ducha. Od początku w tym szczególnym miejscu widoczna była działalność charytatywna i opiekuńczo – wychowawcza.

radoscs3Na początku istnienia Ośrodka przede wszystkim rewalidacja prowadzona była w formie zajęć świetlicowych. Uczestniczyły w nich dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, oraz z dysfunkcjami ruchu. Organizowano różnorodne zajęcia: usprawniające, świetlicowe, imprezy wyjazdy integracyjne. Funkcję Dyrektora Ośrodka pełnił od początku ks. Bogusław Pitucha. W kierowanej przez niego placówce dobro dziecka to nadrzędny cel pracy edukacyjno-terapeutycznej. W związku z dużym zainteresowaniem rodziców nie tylko tą formą opieki i wychowania, ale w szczególności kształceniem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zrodziła się potrzeba zabezpieczenia możliwości realizacji obowiązku szkolnego dzieciom uczęszczającym do Ośrodka. Podjęte przez Rodziców, Caritas i dyrektora Ośrodka działania spotkały się ze zrozumieniem władz samorządowych. W styczniu 2001 roku uzyskano wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej powiatu sandomierskiego. Również w tym roku siedziba Ośrodka została przeniesiona tymczasowo na ul. Trześniowską, do nowo wyremontowanego budynku. W roku szkolnym 2001/2002 rozpoczęto w nowo utworzonych placówkach: Przedszkolu Specjalnym, Szkole Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnym realizować zajęcia edukacyjno-terapeutyczne zgodnie z podstawą programowa kształcenia ogólnego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Uruchomienie placówek edukacyjnych spowodowało duże zainteresowanie rodziców umieszczeniem ich niepełnosprawnych dzieci w naszym Ośrodku, bowiem niejednokrotnie przebywały one w domach rodzinnych z braku możliwości zapewnienia im kształcenia specjalnego. Sytuacja ta wywołała potrzebę poszerzenia bazy lokalowej Ośrodka. Ksiądz Dyrektor podjął się adaptacji i modernizacji jednego z budynków starego szpitala znajdującego się w zabytkowym kompleksie Św. Ducha. Oddanie nowocześnie wyposażonego budynku następuje we wrześniu 2003 roku. Od tej chwili edukacja i terapia uczniów odbywała się w budynkach na ulicy Trześniowskiej i Opatowskiej. Wychowankowie mieli do dyspozycji nie tylko sale dydaktyczne, ale również sale rehabilitacyjne, salę doświadczania świata, gabinety psychologa i logopedy, salę komputerową. Dla potrzeb dzieci zagospodarowano teren wokół Ośrodka i urządzono plac zabaw. Dzieci uczęszczające do placówki miały zapewniony codzienny transport wraz z należytą opieką z miejsca zamieszkania do Ośrodka z miejscowości oddalonych nawet o 50 – 60 km od Sandomierza. Uczniowie korzystali też z wyżywienia. (rm)