Rok Caritas

Modlitwa za chorych

Caritas Diecezji Sandomierskiej

caritas2Na konieczność wzmożonej troski medycznej i duchowej o chorych i cierpiących wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz 11 lutego podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego, które odbyły się w kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miejscowa kolegiata zgromadziła wielu ludzi starszych, chorych, cierpiących, a także pracowników służby zdrowia. Po homilii ludzie chorzy oraz starsi mieli okazję przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast na zakończenie Eucharystii biskup ordynariusz modlił się za wszystkich cierpiących w diecezji, a następnie pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.

Biskup sandomierski zwracając się do osób w podeszłym wieku, chorych, cierpiących, niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz pracowników służby zdrowia i diecezjalnej Caritas zwrócił uwagę na to, że „w dobie komercjalizacji opieki zdrowotnej chorzy stają się swojego rodzaju towarem, źródłem zysku lub strat”.

caritas1Może się również zdarzyć, że lekarz koncentruje się na leczeniu choroby, dolegliwości, tracąc z oczu osobę pacjenta. Jest biegłość w sztuce lekarskiej, nowoczesna aparatura, brakuje natomiast czasami spotkania człowieka z człowiekiem. Spotkania, o którym mówi Chrystus w przypowieści o dobrym samarytaninie i sam daje przykład jak należy odnosić się do chorych. Na szczęście zdecydowana większość polskiej służby zdrowia przypomina dobrego Samarytanina, przez co placówki medyczne są nie tyle domami cierpienia, co raczej domami nadziei – mówił bp Nitkiewicz.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. – zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI – obchody mają charakter diecezjalny.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję „do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju”. (rm)