Grudziądzkie Centrum Caritas podsumowuje projekt przeciwdziałania bezrobociu
Sobota, 16 Października 2004 01:17
15 września br. zakończył się okres finansowania ze środków pochodzących z funduszu Phare 2001 projektu "Przeciwdziałanie bezrobociu wśród absolwentów i ludzi młodych poprzez informację, aktywizację zawodową i wolontariat".15 września br. zakończył się okres finansowania ze środków pochodzących z funduszu Phare 2001 projektu “Przeciwdziałanie bezrobociu wśród absolwentów i ludzi młodych poprzez informację, aktywizację zawodową i wolontariat”. Wkład finansowy w realizację przedsięwzięcia wniósł również Urząd Miasta Grudziądza.
Zasadniczym celem projektu było przeciwdziałanie narastaniu bezrobocia, szczególnie wśród absolwentów i ludzi młodych, poprzez zagwarantowanie dostępu do wszelkich informacji mogących zwiększyć szanse na zatrudnienie, a także poprzez promowanie kształcenia ustawicznego oraz szerzenie idei wolontariatu. Podmiotem, który oczywiście nadal służy wymienionym działaniom, jest Centrum Informacji, Aktywizacji Zawodowej i Wolontariatu. Tutaj zatrudnieni wolontariusze, zarówno młodzi (często studenci) jak i bardziej doświadczeni zawodowo i życiowo pomagają petentom biura w poruszaniu się po rynku pracy, podnoszeniu swych kwalifikacji dzięki posiadanym informacjom nt. kursów, szkoleń i ofert edukacyjnych, a także pośredniczą w pracy wolontarystycznej. Od początku marca, bo wtedy rozpoczęło funkcjonowanie biuro, Centrum odwiedziło 389 osób przychodząc aż 1606 razy. Udzielono w tym czasie ponad 7000 różnego rodzaju porad i usług.
Pozostawanie długotrwałe bez pracy jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym wśród ludzi młodych. Dlatego też Grudziądzkie Centrum Caritas stara się zapobiegać narastaniu fali kolejnych wykształconych bezrobotnych. Poparciem działań podejmowanych na co dzień w CIAZiW było również zorganizowanie dwóch konferencji tematycznych. Jedna z nich nosiła tytuł “Przekwalifikowania zawodowe i podnoszenie kwalifikacji zawodowych sposobem na zwiększenie swoich szans na rynku pracy”, natomiast druga “Wolontariat w Polsce i na świecie”. Wzięło w nich udział wielu znamienitych gości, jak choćby prof. Włodzimierz Karaszewski (Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu), Ewa Banaszak (Kierownik Biura Karier UMK w Toruniu), Łucja Andrzejczyk (przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko - Pomorskiego), Dariusz Pietrowski (prezes Centrum Wolontariatu w Warszawie), Michel Vigneau - Cazalaa (Secours Catholique we Francji), S. Lidwina (Communio in Christo w Niemczech) oraz ks. Aleksander Pietrzyk (dyrektor Caritas Rosja).
Projekt okazał się także doskonałym sposobem do promowania wolontariatu jako szansy na uatrakcyjnienie swojej oferty a zarazem ułatwienie znalezienia pracy zarobkowej. Zaangażowani w jego realizację młodzi ludzie, będący jeszcze w trakcie nauki lub tuż po jej zakończeniu, którzy jak dotąd nie posiadali żadnych doświadczeń zawodowych, mieli okazję, aby po raz pierwszy w życiu pełnić nałożone obowiązki służbowe, aby skorzystać z cyklu pięciu szkoleń czy też aktywnie uczestniczyć w organizacji poszczególnych konferencji.
Podsumowując - propagowanie tego typu projektów na terenie naszego miasta jest szczególnie potrzebne. Nie ma bowiem dostatecznej ilości jednostek, podmiotów podejmujących w swych działaniach problematykę bezrobocia wśród absolwentów, ludzi młodych, miejsc gdzie można uzyskać wyczerpujące informacje nt. oferty edukacyjnej, szkoleniowej itd. Jak mówi dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas ks. Marek Borzyszkowski - poprzez nasze działania chcemy informować, doradzać, podpowiadać i stworzyć szansę tym, którzy mają problemy z dostępem do nowoczesnego sprzętu informatycznego, którzy nie wiedzą, gdzie szukać, jak szukać i co zrobić, aby zapewnić jedną z podstawowych potrzeb ludzkich, jaką jest praca.