Rok Caritas

Podsumowanie wakacyjnej akcji warszawsko-praskiej Caritas

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

Z dniem 28 sierpnia zakończyła się tegoroczna Akcja Wakacyjna Caritas Diecezji Warszawsko -Praskiej. W akcji letniej uczestniczyło 4 500 dzieci polskich oraz grupa 100 dzieci z Białorusi i Kamieńca Podolskiego.

Akcja wakacyjna skierowana była głównie do dzieci z rodzin najbiedniejszych, dysfunkcyjnych, niewydolnych wychowawczo. W koloniach uczestniczyły m.in. dzieci z dawnych terenów popegeerowskich. Były też dzieci z rodzin zamożnych, których rodziców stać było na opłacenie pobytu dziecka na kolonii.

Caritas zorganizowała dla dzieci z rodzin najbiedniejszych, dysfunkcyjnych i niewydolnych wychowawczo kolonie letnie. W dwunastej już edycji akcji “LATO z CARITAS” wyjechało na kolonie 4 000 dzieci. Swoje dwutygodniowe wakacje mogły spędzić w atrakcyjnych i najpiękniejszych, a przede wszystkim w najbardziej turystycznych i zdrowotnych rejonach Polski, takich jak: Ustka, Gdynia, Darłowo, Łącko, Duninowo, Gąski, Jarosławiec, Murzasichle, Biały Dunajec, Kosarzyska, Muszyna, Głębokie, Ostrowiec i w Urlach.

Uczestnikami kolonii były dzieci w wieku od 7 - 15 lat z Warszawy i z okolic, jak również dzieci uczęszczające przez cały rok do świetlic Caritas. Dzieci były kierowane na kolonie przez pedagogów, katechetów, parafialne zespoły charytatywne, ośrodki pomocy społecznej i przez samych rodziców przychodzących indywidualnie zapisać swoje dziecko. Wyjechały przede wszystkim te dzieci, które na co dzień dotknięte są biedą materialną lub moralną i nie zawsze jest stać rodziców na zorganizowanie dwutygodniowego wyjazdu lub opłacenie pobytu swojego dziecka na kolonii.

REALIZACJA PROGRAMU “CZY POTRAFIĘ” , “MOJA DEWIZA”

Programy kolonijne zostały skonstruowane przez wychowawców, socjoterapeutów i pedagogów pracujących w świetlicach Caritas i dopasowane do wieku dzieci 7-15 lat. Dzieci mogły wykazać się swoimi umiejętnościami, zdolnościami, poszerzyć swoją wiedzę na temat miejsca pobytu, czy to od strony historycznej jak i geograficznej, mogły poznać siebie samych i miały okazję do zaistnienia na tle całej grupy kolonijnej przez swoją pomysłowość, oryginalność i twórczość.

W programie znalazły się takie tematy jak:

- Uczymy się mówić o sobie
- Wzmacnianie własnej wartości, przełamywanie złych myśli o sobie
- Nasze uczucia
- Rodzina
- Przyjaciele
- Konflikty
- Zdrowe życie
- Twórczość - poszukiwanie swoich zainteresowań

Na kolonii odbyły się także następujące dni tematyczne, które wśród dzieci cieszyły się stałym zainteresowaniem:

- dzień dobroci - którego celem było poszukiwanie rzeczy, przedmiotów, które pozwalają nam móc uczynić dobro względem drugiej osoby, zapoznanie się z okolicą, przygotowanie map terenu, map ukrytego skarbu grupowego, itp. wymyślenie hasła kolonii, itp.
- dzień emocji - dzień pełen uczuć. Każde dziecko miało na swojej twarzy wymalować uczucie najczęściej mu towarzyszące w jego codziennym życiu, a na wieczornej zabawie przy ognisku miały przedstawić swoje uczucia zawarte w ułożonej przez siebie piosenki grupowej.
- dzień talentów - odkrywanie moich talentów. Dzieci miały możliwość poznania swoich umiejętności w pracowni np. teatralnej, plastycznej, rzeźbiarskiej, witraży, muzycznej i tworzyły.
- dzień odważnych - odbyły się konkursy na sprawność, męstwo, odwagę, itp. Ukoronowaniem dnia było pasowanie na kolonistę, które odbyło się w ruinach zamku w Rytrze, w asyście rycerzy i króla Kazimierza Wielkiego, jak i wśród fal morza w asyście morskich syrenek i Króla Morza.

Głównym założeniem kolonii było prowadzenie terapii i wychowania poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą, pięknem gór i szumem morza. Słońce, jakie towarzyszyło dzieciom, pozwoliło w dużej mierze spędzać czas na plaży korzystając z walorów jakie daje Bałtyk, a także na szlakach górskich i nad rzeką.

Największych przeżyć dostarczały wycieczki w góry, gdyż Beskid Sądecki to jedne z najpiękniejszych okolic Polski. Dzieci potrafiły godzinami bawić się na stokach, zbierać zioła, a później przyrządzać z nich herbatę. Zwiedzały okoliczne góralskie kościoły, które zachwyciły wielu swoją architekturą i wykończeniem, jak Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach.

Dzieci nad brzegiem morza bardzo lubiły tworzyć rzeźby z piasku, co umożliwiało im rozwijanie swojej wyobraźni i samodzielną pracę nad pięknym dziełem artystycznym. Może wśród nich znajdą się przyszli artyści? Kontakt z przyrodą był dla nich czymś budującym i wpływał pozytywnie na kształtowanie charakteru.

Dzieci, które nie wyjechały z Caritas, swoje dwutygodniowe wakacje mogły spędzić w zorganizowanych półkoloniach. W lipcu odbyły się one w Legionowie, a w sierpniu w Świdrze i na Ługach.

Jest coraz więcej rodzących się potrzeb, na które Caritas aktywnie odpowiada i podaje pomocną dłoń. Wiemy, że wspólnie zawsze możemy dotrzeć do większego grona potrzebujących, zwłaszcza dzieci.

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej pragnie wyrazić swoje podziękowanie wszystkim ofiarodawcom za wsparcie naszej akcji letniej zorganizowanej dla dzieci z rodzin najbiedniejszych.

W Akcję “Lato z Caritas” włączyli się:

a. Jego Ekscelencja Ks. Biskup Kazimierz Romaniuk,
b. Narodowy Bank Polski,
c. Procter and Gamble,
d. Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne “Polfa”,
e. Caritas Polska,
f. Biuro Edukacji m. st. Warszawy,
g. Mazowieckie Kuratorium Oświaty,
h. Ośrodki Pomocy Społecznej:
- Praga Północ,
- Warszawa-Wawer,
- Warszawa-Targówek,
i. Wydziały Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Praga Północ i Południe,
j.Urząd Gminy i Miasta:
- Dębie Wielkie,
- Kołbiel,
- Klembów,
- Legionowo,
- Mińsk Mazowiecki,
- Mrozy,
- Otwock,
- Radzymin,
- Zielonka.

I osoby indywidualne.

“Dobroć umie serdecznie dziękować nawet za najmniejszą rzecz
i dobroć umieć przyjmować usługi-
choć niepotrzebne -
serdecznie i z podziękowaniem”.
św. U. Ledóchowska