Rok Caritas

Podróże kształcą i bawią

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

sam_1178Podopieczne Specjalnego Ośrodka Wychowawczego wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Sierpca, Lichenia, Gniezna, Biskupina i Poznania.

W trzydniową podróż wyruszyliśmy 4 czerwca. Pierwszy przystanek zrobiliśmy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie spędziliśmy kilka ciekawych godzin na zwiedzaniu skansenu i lekcji muzealnej nt. miodu. Samodzielnie wykonaliśmy świeczki, braliśmy czynny udział w pokazie ubijania masła, które później spożyliśmy na pysznym, wiejskim chlebie. Nasz pobyt w Sierpcu zakończyliśmy obiadem w karczmie Pohulanka, znajdującej się również na terenie muzeum.
08032wpPo drodze do Lichenia zatrzymaliśmy się na podwieczorek w 4-gwiazdkowym  hotelu Młyn & Spa, mieszczącym się w pięknie odrestaurowanym budynku zabytkowego młyna, gdzie byliśmy gośćmi znajdującej się tam restauracji „Miodowa”. Potem dotarliśmy do Lichenia, gdzie czekała na nas pani Ania – przewodnik, dzięki której poznaliśmy najważniejsze miejsca i fakty z historii tego miejsca. Nocowaliśmy w Domu Pielgrzyma Arka, gdzie sami przygotowaliśmy sobie kolację i śniadanie. Po kolacji spędziliśmy swój czas według indywidualnych upodobań – spacery, zwiedzanie Golgoty, odpoczynek itp.

07889wpW czwartek rano ksiądz dyrektor w kaplicy Domu Pielgrzyma odprawił Mszę świętą, po której spożyliśmy posiłek i wyruszyliśmy do Gniezna, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem katedrę i poznaliśmy historię słynnych Drzwi Gnieźnieńskich, na których – jak w księdze – zapisano Żywot św. Wojciecha. Następnie był tzw. czas wolny, który wykorzystaliśmy zgodnie ze swoimi preferencjami. Następnie udaliśmy się do Biskupina, gdzie po obiedzie i lodach, pod opieką przewodnika, pana Michała, zwiedziliśmy niezwykle interesujący Rezerwat Archeologiczny, w którym obejrzeliśmy prasłowiański gród, zobaczyliśmy jak żyli nasi przodkowie lepili gliniane naczynia, bili monety, wyrabiali ozdoby i ubiory. Pełni wrażeń udaliśmy się do pobliskiej Gąsawy. Wieczór tam spędzony, poznanie życia w dawnej Zagrodzie Pałuckiej, samodzielny wyrób i pieczenie bułek, możliwość nauki dojenia krowy i przepyszne jedzenie, z pewnością pozostaną nam na długo w pamięci.

Trzeciego dnia po śniadaniu ruszyliśmy do Poznania. Najpierw przewodnik pokazał nam Ostrów Tumski, gdzie zwiedziliśmy najstarszą w Polsce katedrę. Tam pokazano nam groby pierwszych władców Polski. Później pospieszyliśmy na rynek, by zdążyć na godzinę 12.00 i zobaczyć słynne koziołki. Wysłuchaliśmy legendy, zwiedziliśmy Stare Miasto i kościół farny, a następnie udaliśmy się na Maltę. Po drodze zjedliśmy obiad w restauracji Iguana. Tereny wokół Jeziora Maltańskiego stanowią jeden z ośrodków rekreacyjnych miasta, zaś samo jezioro jest torem regatowym. Na brzegu znajduje się między innymi ośrodek rekreacji Malta Ski. Byliśmy tam niedługo, ale było super! Zjeżdżaliśmy  kolejką górską Adrenaline, jeździliśmy na ekorowerach.

Uważam, że wycieczkę do Poznania można zaliczyć do najbardziej udanych. Dziewczęta były bardzo zadowolone i długo jeszcze dzieliły się wrażeniami. Dziękujemy księdzu dyrektorowi za możliwość jej zorganizowania.
Bożena Sopińska