Uroczystości jubileuszowe Caritas Ordynariatu Polowego WP
Poniedziałek, 13 Marca 2006 18:37
Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przewodniczył 11 marca Mszy św. w Katedrze Polowej w Warszawie w 10. rocznicę powołania do życia Caritas Ordynariatu Polowego WP.Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przewodniczył 11 marca Mszy św. w Katedrze Polowej w Warszawie w 10. rocznicę powołania do życia Caritas Ordynariatu Polowego WP. We Mszy św. uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Biskup Polowy WP gen. bryg. Tadeusz Płoski na zakończenie Mszy św. po raz pierwszy wręczył nagrodę Św. Marcina z Tours i rzeźbę przedstawiającą tego świętego, który jest patronem Wojskowej Caritas. Otrzymał ją założyciel Wojskowej Caritas abp Sławoj Leszek Głódź, biskup Warszawsko-Praski. Abp Kowalczyk odczytał dekret o erygowaniu przez Stolicę Apostolską Kapituły przy Katedrze Polowej WP w Warszawie. Ordynariat Polowy w Polsce jest pierwszym w świecie Ordynariatem posiadającym Kapitułę Katedralną. Dyrektorem Wojskowej Caritas jest ks. płk prał. Robert Mokrzycki.
Abp Kowalczyk zachęcił wiernych do modlitwy w intencji wszystkich darczyńców byłych, obecnych i przyszłych, którzy wspomagają Wojskową Caritas, aby to szlachetne dzieło przynosiło jak najlepsze owoce. Bp Płoski wezwał do dziękczynienia Bogu za 10 lat posługi Caritas w Diecezji Polowej i za wszystkie dzieła miłosierdzia, które płynęły z serc kapelanów, żołnierzy i wolontariuszy.
W homilii abp Głódź przypomniał, że Kościół jest “wspólnotą miłości”, która wykonując zalecenie Chrystusa wypełnia posługę miłości. Podkreślił, że “posługa miłości” należy do natury i istoty Kościoła. Kaznodzieja powiedział, że “służba miłości współczesnemu człowiekowi jest dziś niezwykle istotnym rysem posługi Kościoła, mocnym rytmem jego serca”. Przypomniał słowa Benedykta XVI z encykliki “Deus caritas est”, że “miłość - caritas - zawsze będzie konieczna, również w najbardziej sprawiedliwej społeczności. Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, ze posługa miłości byłaby zbędna”. Abp Głódź przypomniał 10-cio letnią historię Wojskowej Caritas. Jak podkreślił działalność Caritas w Wojsku w naturalny sposób dopełniała, wzbogacała, rozszerzała, wnosiła powiew Bożej miłości w zbrojną służbę żołnierza polskiego. Kaznodzieja wskazał na pomoc humanitarną dla ludności krajów, gdzie służyli żołnierze polskich kontyngentów. Była to żołnierska służba i służba miłości w Afganistanie, Bośni, Kosowie, Albanii, Macedonii i Iraku. Abp Głódź wskazał także bogatą serię fonograficzną wydawaną przez Wojskową Caritas. Podkreślił, że są to działania na rzecz kultury muzycznej, piękna a także mają ogromny wpływ na religijnego i patriotycznego ducha. Przypomniał, że kaseta “Jezu ufam Tobie” została rozprowadzona w 111 tys. egzemplarzy. Dochód z wydawnictw fonograficznych Wojskowej Caritas służy wspieraniu różnych inicjatyw charytatywnych. Kaznodzieja przypomniał postać śp. ks. płka prał. Tadeusza Dłubacza, pierwszego dyrektora Wojskowej Caritas. Był to człowiek pasji, działania; czego się dotknął wyrastało dzieło, mówił o zmarłym ks. płk. Dłubaczu.
We Mszy św. jubileuszowej uczestniczyli m. in. przedstawiciel Prezydenta RP pos. Paweł Kowal, wiceminister MON Stanisław Koziej, Szef Sztabu Generalnego gen. broni Franciszek Gągor, gen. broni Edward Pietrzyk, dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni pilot Stanisław Targosz, dowódca Sił Powietrznych, gen. dyw. Bogusław Pacek, komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, gen. dyw. Jan Klejszmit, Dowódca Garnizonu Warszawa, Generalny Inspektor Marek Bieńkowski, Komendant Główny Policji, a także bp Miron Chodakowski, prawosławny Biskup Polowy i ks. płk Adam Pilch, zastępca naczelnego kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.
Na zakończenie Mszy św. pos. Kowal odczytał List od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, skierowany na ręce Biskupa Polowego WP. W Liście czytamy m. in. “Zespoły Caritas działają na rzecz ubogich, chorych, niepełnosprawnych, bezradnych wobec trudności życia, a terenem ich pracy jest nie tylko obszar Diecezji Wojskowej, ale również miejsca, gdzie stacjonują polscy żołnierze, w rejonach konfliktów zbrojnych, misji pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych. To godna najwyższego szacunku i podziwu praca pojmowana przede wszystkim jako służba Bogu i ludziom”. (...) “Jestem przekonany, że nie zabraknie wam sił w dziele miłości i miłosierdzia”.
Składając życzenia gen. broni Gągor, szef Sztabu Generalnego imieniu wszystkich żołnierzy wyraził wdzięczność Wojskowej Caritas za pomoc wszystkim potrzebującym nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Podziękował także Biskupowi Polowemu WP za wsparcie duszpasterskie Wojska. Życzenia złożyli także bp Miron i ks. płk Pilch. Obchodom 10 - lecia towarzyszy interesująca wystawa, która prezentuje główne nurty pomocy charytatywnej organizowanej przez Caritas. Na barwnych planszach przedstawiono wiele interesujących fotografii ze zbiorów Ordynariatu Polowego i Caritas, wzbogaconych obszernym komentarzem. Ekspozycja autorstwa płka Janusza Zielińskiego będzie prezentowana w kościołach garnizonowych na terenie całego kraju. Tymczasem podziwiać ją mogą warszawiacy w bocznej nawie Katedry Polowej.
W godzinach przedpołudniowych o. Zdzisław Świniarski, zastępca dyrektora Caritas Polska wygłosił księżom kapelanom wykład pt. “Caritas” Christi urget nos” (2 Kor 5, 14). W swoim wystąpieniu przybliżył biblijno-teologiczne podstawy działalności charytatywnej, a także wyzwania stojące obecnie przed Caritas w Polsce. Księża kapelani obejrzeli film dokumentalny “X lat działalności Caritas Ordynariatu Polowego WP” autorstwa Edyta Suchackiej, dziennikarski TVP. Bp Płoski wręczył kapelanom i oficerom zaangażowanym, w działalność charytatywną medal pamiątkowy Caritas z wizerunkiem Św. Marcina.
Caritas Ordynariatu Polowego WP powołał do życia Biskup Polowy WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź 12 marca 1996 r. Wojskowa Caritas jest autonomicznym podmiotem prawa kościelnego i cywilnego, działającym na podstawie własnego statutu. Obecnie w 87. parafiach wojskowych istnieją Garnizonowe Zespoły Caritas; 5 Zespołów Caritas działa przy Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Kosowie. W ich pracę angażuje się 330 wolontariuszy. Pierwszy transport z pomocą charytatywną Wojskowa Caritas wysłała w styczniu 1997 r. do Sarajewa. Do Macedonii, Bośni i Kosowa Caritas wysłała kilkadziesiąt konwojów. W 1997 r. Caritas niosła pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Wspólnym dziełem Caritas Polska i Wojskowej Caritas było oddanie do użytku ambulatrorium w Drajkovcach (Kosowo). Z ambulatorium korzystają zarówno serbscy, jak i albańscy mieszkańcy okolicznych wiosek.
W grudniu 2003 r. Caritas Polska we współpracy z Wojskową Caritas na terenie Iraku oddały do użytku zaplecze medyczne dwóch domów dziecka w Al. Hillach i wyremontowały poliklinikę w Karbali, świętym mieście szyitów. Do Iraku dotarło kilkadziesiąt transportów z pomocą humanitarną zawierających m. in. leki i środki opatrunkowe. Wojskowa Caritas niesie pomoc ludności w Afganistanie; polscy żołnierze wraz z kapelanem opiekują się sierocińcem w Charikar. Caritas niosła także pomoc ofiarom tragedii w Biesłanie.
Wojskowa Caritas wydała 24 albumy (kasety i płyty CD) z utworami religijnymi, patriotycznymi i wojskowymi. W 2001 r. Caritas wydała okolicznościowy album “Do Ciebie Polsko” z fragmentami papieskich homilii, który był cegiełką na rzecz powodzian. Caritas włącza się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W Dniu Chorego Wojskowa Caritas przekazuje upominki najmłodszym pacjentom szpitali wojskowych. Od 5 lat działają jadłodajnia dla ubogich przy Garnizonowym Zespole Caritas w Gdyni-Oksywiu i Centrum Pomocy Bliźniemu przy parafii wojskowej w Chełmie. W okresie letnim w ośrodku Wojskowej Caritas w Łomnej wypoczywa 700 dzieci. Najmłodsi wypoczywają także w ośrodku Wojskowej Caritas w Ustce. Co roku Caritas wspiera wypoczynek ok. 2 tys. dzieci.