Warszawa: obchody 10-lecia Caritas Ordynariatu Polowego
Środa, 15 Marca 2006 17:18
Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przewodniczył 11 marca Mszy św. w katedrze polowej w Warszawie w 10. rocznicę powołania do życia Caritas Ordynariatu Polowego WP. W liturgii uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przewodniczył 11 marca Mszy św. w katedrze polowej w Warszawie w 10. rocznicę powołania do życia Caritas Ordynariatu Polowego WP. W liturgii uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Na zakończenie biskup polowy WP Tadeusz Płoski po raz pierwszy wręczył nagrodę św. Marcina z Tours i rzeźbę przedstawiającą tego świętego, który jest patronem wojskowej Caritas. Otrzymał ją założyciel Wojskowej Caritas abp Sławoj Leszek Głódź, biskup warszawsko-praski.
Abp Kowalczyk odczytał dekret o erygowaniu przez Stolicę Apostolską Kapituły przy Katedrze Polowej WP w Warszawie. Ordynariat Polowy w Polsce jest pierwszą na świecie tego rodzaju kościelną jednostką terytorialną, mającą Kapitułę Katedralną.
Nuncjusz zachęcił wiernych do modlitwy w intencji wszystkich darczyńców - byłych, obecnych i przyszłych, którzy wspomagają Wojskową Caritas, aby to szlachetne dzieło przynosiło jak najlepsze owoce. Bp Płoski natomiast wezwał do dziękczynienia Bogu za 10 lat posługi Caritas w Diecezji Polowej i za wszystkie dzieła miłosierdzia, które płynęły z serc kapelanów, żołnierzy i wolontariuszy.
W homilii abp Głódź przypomniał, że “służba miłości współczesnemu człowiekowi jest dziś niezwykle istotnym rysem posługi Kościoła, mocnym rytmem jego serca”. Kaznodzieja wskazał na pomoc humanitarną dla ludności krajów, gdzie służyli żołnierze polskich kontyngentów: w Afganistanie, Bośni, Kosowie, Albanii, Macedonii i Iraku.
We Mszy św. jubileuszowej uczestniczyli m. in. przedstawiciele różnych formacji wojskowych i delegat prezydenta RP, który odczytał list gratulacyjny od Lecha Kaczyńskiego. Obecni byli także przedstawiciele innych Kościołów: bp Miron Chodakowski - prawosławny biskup polowy i ks. płk Adam Pilch - zastępca naczelnego kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia.
Caritas Ordynariatu Polowego WP powołał do życia ówczesny biskup polowy WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź 12 marca 1996 r. Jest ona autonomicznym podmiotem prawa kościelnego i cywilnego, działającym na podstawie własnego statutu. Obecnie w 87 parafiach wojskowych istnieją Garnizonowe Zespoły Caritas; 5 Zespołów Caritas działa przy Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Kosowie. W ich pracę angażuje się 330 wolontariuszy.
Pierwszy transport z pomocą charytatywną Wojskowa Caritas wysłała w styczniu 1997 r. do Sarajewa, w sumie zaś do Macedonii, Bośni i Kosowa wysłano kilkadziesiąt konwojów. W 1997 r. Caritas niosła pomoc powodzianom w południowo-zachodniej Polsce. Wspólnym dziełem Caritas Polska i Wojskowej Caritas było oddanie do użytku ambulatorium w Drajkovcach (Kosowo). Korzystają z niego zarówno serbscy, jak i albańscy mieszkańcy okolicznych wiosek.
W grudniu 2003 r. Caritas Polska we współpracy z Wojskową Caritas oddały do użytku w Iraku zaplecze medyczne dwóch domów dziecka w al-Hillach i wyremontowały poliklinikę w Karbali, świętym mieście szyitów. Do Iraku dotarło kilkadziesiąt transportów z pomocą humanitarną zawierających m.in. leki i środki opatrunkowe.