Ordynariat Polowy WP: album płytowy Anny German
Piątek, 17 Lutego 2012 13:12
Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
Album płytowy „Anna German – wspomnienie”
Wydawnictwo Muzyczne Caritas Wojskowej, przy współpracy z rodziną Anny German, wydało dwupłytowy album CD zatytułowany „Anna German – wspomnienie”. Album zawiera piękne piosenki i bardzo ciekawe wspomnienia. Wspaniała i popularna artystka, niestety przedwcześnie zmarła w 1982 r., w lutym ukończyłaby 76 lat.
Przypomnijmy - Anna Wiktoria German, urodziła się 14 lutego 1936 r. w Urgenczu w Uzbekistanie. W 1946 przyjechała do Polski wraz z babcią i mamą.
W czasie studiów na Uniwersytecie we Wrocławiu zadebiutowała jako piosenkarka w „Podwieczorku przy mikrofonie” i w teatrze studenckim Kalambur. 23 stycznia 1962 uzyskała tytuł magistra geologii, a zaraz potem zdała egzamin uprawniający ją do wykonywania zawodu piosenkarki. W 1963 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę. Od tej pory wielokrotnie była nagradzana na festiwalach polskich i zagranicznych. W 1964 roku zdobyła pięć nagród dla siebie i autorów piosenki „Tańczące Eurydyki” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku w ZSRR nagrała swoją pierwszą płytę „Anna German”. W czasie 20-letniej kariery wydała wiele płyt studyjnych. Śpiewała w siedmiu językach. Koncertowała w USA, Kanadzie, Australii, Szwajcarii, ZSRR, NRD, RFN, Mongolii i na Węgrzech. Reprezentowała polską piosenkę m.in. na Festiwalu Piosenki w Ostendzie (1965), na MIDEM w Cannes (1967), Bratysławskiej Lirze oraz na festiwalach piosenki w Neapolu i San Remo. 28 sierpnia 1967 roku przeżyła ciężki wypadek samochodowy na Autostradzie Słońca we Włoszech. W czasie rekonwalescencji napisała biograficzną książkę „Wróć do Sorrento”.
Anna German była wyjątkową piosenkarką o słowiczym głosie, była też wyjątkowym zjawiskiem artystycznym. Wielbiciele jej głosu pisali:
[ …]człowiek ma wrażenie, że artystka buduje głosem świątynię. Słuchając, bierzemy udział w tej budowie. Anna German – liryczno-koloraturowy sopran niecodziennego, przeźroczystego, wysokiego tembru. Unikalny sposób śpiewania sprawia wrażenie lekkości brzmienia zarówno niskich jak i wysokich nut.
Bliskie sercu Anny German były także piosenki patriotyczne i żołnierskie. Wiele z nich jest do dziś szlagierami m.in.: Pieśń o kraju, Chłopcy malowani, Człowieczy los, Być może, Noc nad Mekongiem, Bieszczadzki świt. Wykonywała je pełnym głosem i z wielkim uczuciem. Wielokrotnie koncertowała i nagrywała z Centralną Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego pod dyr. Bolesława Szulii. Podczas realizacji dokumentalnego filmu pt: Marynarka to męska przygoda wykonała piękny utwór Powracające słowa. Za piosenkę O czym Bałtyk opowiada w 1979 roku otrzymała Złoty Pierścień na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Tworzyła i wykonywała także pieśni religijne. Na koncercie muzyki religijnej w Łodzi w 1972 roku wykonała piękną pieśń – modlitwę do Stwórcy pt: Są jeszcze sprawy inne własnej kompozycji do słów Aliny Nowak. Pod koniec swojego życia skomponowała muzykę do Hymnu o miłości z I Listu św. Pawła do Koryntian oraz do modlitwy Ojcze nasz.
Artystka obdarowywała wielkim uczuciem swoich najbliższych. Była piękną, delikatną i niezwykle skromną kobietą, wrażliwą na potrzeby innych. Wielką radość sprawiało Jej obdarowywanie potrzebujących.
Anna German wpisując się w ideę działalności Caritas, uwrażliwia nas na potrzeby bliźnich. Album stał się cegiełką w działalności Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Całkowity dochód ze sprzedaży płyt przeznaczany jest wyłącznie na cele charytatywne.
W ostatnich chwilach życia Annie German towarzyszył wielki poeta ks. Jan Twardowski. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Na płycie nagrobnej jest napis : Pan jest pasterzem moim.
„Anna German -wspomnienie” to album 2-płytowy, w którym zebrano nie tylko wyjątkowo piękne, najbardziej lubiane utwory piosenkarki, ale także Jej osobiste wypowiedzi. Są to fragmenty wywiadów, wypowiedzi Anny German i bliskich Jej osób, z których poznajemy historię życia Artystki, jej drogę artystyczną, przemyślenia.
Wypowiedzi pochodzą z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, zbiorów rodzinnych i prywatnych oraz wywiadu z mężem artystki.
Na płytach nagrane są piękne, znane szlagiery m.in. Funiculi, funicula; Malaguena; Dziękuję, mamo; Torna a Surriento; Człowieczy los; Santa Lucia Luntana; Tańczące Eurydyki; Non ho l’eta; A jeżeli mnie pokochasz; Noc nad Mekongiem; Zielone wzgórza; Jesienny zmierzch; Jest taka droga. Łącznie 25 piosenek. Adam Buszko