Rok Caritas

Dyrektor

x-marian-subocz

Ks. prałat Marian Subocz
dyrektor Caritas Polska

Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1973r.

W latach 1974-1982 studiował na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie filologię klasyczną oraz starochrześcijańską.

Na prośbę Biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Czesława Domina, który był przewodniczącym Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w 1993r. ks. Subocz, stworzył struktury Caritas Polska. Ks. Subocz jest twórcą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, to dzięki jego inicjatywie na polskich stołach w Boże Narodzenie pali się świeca Caritas. Zainicjował także ukazujący się do dziś kwartalnik "Caritas".  Dziełem ks. Subocza są także Stacje Opieki Caritas. Dyrektorem Caritas Polska został wybrany 21 czerwca 2007r.; w 2012 - wybrany na drugą kadencję. Od lipca 2008 r. ks. Marian Subocz jest członkiem Papieskiej Rady „Cor Unum”. Podczas Konferencji Regionalnej, która odbyła się w Rzymie 21 maja 2011r., ks. dr Marian Subocz został wybrany do Zarządu wykonawczego Caritas Internationalis.
Ks. Subocz jest również członkiem Zarządu Caritas Europa.


o.h.m 1


O. Hubert A. Matusiewicz
zastępca dyrektora Caritas Polska

Bonifrater. Absolwent mikrobiologii i teologii, doktor nauk humanistycznych. Pracował w szpitalach oraz innych placówkach medycznych w Cieszynie, Krakowie i Warszawie. Był wychowawcą zakonnym, przełożonym wspólnot domowych, prowincjałem i proboszczem warszawskiej parafii pw. św. Jana Bożego.

Uczestniczył w akcjach ratowniczych podczas klęsk żywiołowych, m. in. po trzęsieniu ziemi w Armenii. Razem z ks. Marianem Suboczem organizował struktury reaktywowanej Caritas w Polsce. W 1993 roku został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Caritas Polska, które pełnił przez dwie kadencje. Odpowiadał za koordynację projektów socjalnych i medycznych, relacje z mediami, współpracę ekumeniczną oraz pomoc zagraniczną, m. in. dla Białorusi, Ukrainy, Czeczenii, Ruandy, Kazachstanu, Kosowa, Indii, Iraku i Iranu. W 2003 r. otrzymał wyróżnienie Sejmu RP „Sukces Roku w Ochronie  Zdrowia”. W 2005 roku został mianowany asystentem kościelnym Caritas Internationalis na pięcioletnią kadencję. Sekretarzem Caritas Polska został  mianowany 16 sierpnia 2012r.

Jego zainteresowania badawcze to: dzieje Zakonu Szpitalnego, historia szpitalnictwa oraz instytucji  dobroczynno-charytatywnych  w  Polsce, integralna i holistyczna opieka nad pacjentem. Jest autorem dwóch publikacji książkowych [Przejrzeć się w Vita consecrata, Kraków 2002; Brat   Ludwik   Perzyna   (1742-1800), lekarz i pisarz w  bonifraterskim  habicie, Rzym – Warszawa 2010], a także artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach oraz referatów z zakresu historii Zakonu Bonifratrów, organizacji opieki zdrowotnej i pomocy socjalnej, wygłoszonych  podczas  krajowych  i  zagranicznych  konferencji  i  sympozjów.


x_dec


Ks. Marek Dec
zastępca dyrektora Caritas Polska

Jest kapłanem archidiecezji przemyskiej, wyświęconym w 2000 r. W latach 2002-06 posługiwał na Syberii (Rosja), w parafii w Irkucku i Kansku, gdzie m.in. pracował w diecezjalnej komisji katechetycznej, prowadził spotkania formacyjne i kursy dla katechetów świeckich.

Od 2010 r. zaangażowany w działalność Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Kierował ośrodkiem wypoczynkowym i rekolekcyjnym w Rajskiem, sprawował opiekę nad Szkolnymi Kołami Caritas i wolontariatem w diecezji, koordynował prace Centrum Wolontariatu Archidiecezji Przemyskiej (m.in. organizacja warsztatów integracyjno-szkoleniowych dla SKC i PZC, przygotowanie materiałów dydaktycznych). Był również redaktorem diecezjalnego czasopisma „Mój Pasterz” dla grup charytatywnych. Prowadził spotkania rekolekcyjne dla ubogich i bezdomnych w Przemyślu.

Obecnie odbywa studia doktoranckie w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie
pod patronatem Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół:
formacji biblijnej w grupach duszpasterskich,
– działalności charytatywnej organizacji kościelnych,
wolontariatu i jego współczesnych przejawów.

W Caritas Polska od 1 lipca 2014 r.