SERCE AFRYKI BARDZO CIERPI – ty możesz mu pomóc!

20130505_besan_eucharystia_112CARITAS POLSKA REALIZUJE PROGRAM POMOCY: NAPEŁNIJ AFRYKAŃSKĄ STOŁÓWKĘ CARITAS

W sercu najbiedniejszego kraju świata – w Republice Środkowej Afryki żyją tysiące osób potrzebujących – dzieci, chorych i niepełnosprawnych. Nie mają jedzenia, leków, ubrań i perspektyw. W kraju wstrząsanym przez rebelie próbują normalnie żyć. Możemy im pomóc.

Republika Środkowej Afryki leży w dorzeczu Konga. Konflikt w tym najbiedniejszym kraju świata trwa od grudnia 2012 roku. Na porządku dziennym są tu grabieże, gwałty i głódW Bouar - trzecim mieście co do wielkości w RSA leżącym przy wschodniej jej granicy - działa Caritas. Jej zadaniem jest troska o dzieci i o chorych. Roczne wyżywienie dla 160 osób, którego podstawą jest maniok, to koszt 1000 euro.  Tamtejsza Caritas opiekuje się kilkoma tysiącami potrzebujących.

O trudnej sytuacji w sercu Afryki mówi siostra Maria Teresa Pasterzanka, misjonarka  która przez lata pracowała w szpitalu w diecezji Bouar: - Nazwę Republiki Środkowej Afryki tłumaczy się jako serce Afryki. I to serce Aryki w tym momencie bardzo cierpi. My misjonarze, którzy tam jesteśmy, aby wspomagać tych ludzi, którzy są w potrzebie, bardzo to odczuwamy. To, że wolontariusze i misjonarze tam pozostali, pomimo wielu niebezpieczeństw, to jest dla nich bardzo duże wparcie.

Trudną sytuację mieszkańców, pogłębiają wybuchające rebelie, które powodują, że ludzie z dnia na dzień pozostają bez dachu nad głową. Opuszczają swoje domy bez szansy na uratowanie skromnego dobytku. - Podczas ostatnich zamieszek spalono ponad 4,5 tysiąca domostw. Szło wojsko i paliło dom po domu. Więc ludzie w panice ratowali życie, resztę stracili – mówi Joanna Stępczyńska, polska misjonarka z Republiki Środkowej Afryki.

Jak twierdzi dr Błażej Popławski z Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, jest to państwo, w którym nie ma mechanizmów przeciwdziałania klęsce głodu: - W sytuacji, gdy nie działają instytucje społeczne i polityczne nie ma jak przeciwdziałać klęsce głodu. Zawsze zwracam uwagę na to, czy w danym kraju istnieją instytucje, które tę biedę mogą redukować.  I tak, gdy mówimy o Somalii, tam istnieją organizacje klanowe, które w pewnych obszarach mogą tej biedzie przeciwdziałać. W Republice Środkowej Afryki brak takich instytucji.

Naszym marzeniem i projektem jest pomoc ludziom najbiedniejszego, ogarniętego chaosem i niepewnością regionu świata. Chcemy przez prowadzoną akcję zebrać fundusze na pomoc dla podopiecznych Caritas. Od 9 do 29 września realizujemy kampanię: Napełnij afrykańską stołówkę Caritas. Będzie ona polegała przede wszystkim na ogólnopolskiej zbiórce SMS-ów, dzięki którym nakarmimy podopiecznych Caritas diecezji Bouar.

Wszystkich, którzy chcieliby wspomóc potrzebujących w sercu Afryki za pośrednictwem Caritas prosimy o wysyłanie SMSów z hasłem „POMAGAM” pod 72052 (2,46 zł z VAT).

Można też wpłacać na konto
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

z dopiskiem  "RSA"

Patronat medialny nad kampanią objęli: Radio Plus i portal www.deon.pl.

Informacje o akcji i o Republice Środkowej Afryki, zdjęcia, nagrania audio i video z serca Czarnego Lądu można znaleźć na:

Ten artykuł dotyczy programu: Solidarni z głodującą Afryką