Rok Caritas

Kielce: akcja kolonijna

Wakacyjna Akcja Caritas Kieleckiej nabiera tempa.

Wakacyjna Akcja Caritas Kieleckiej nabiera tempa. Zakończyły się pierwsze turnusy w Kaczynie k. Kielc,  Solcu-Zdroju,  Skale k. Ojcowa, Karpaczu, Kołobrzegu i Gdyni. Choć pogoda tego lata nikogo nie rozpieszcza, to dzieci wróciły szczęśliwe i radosne. Mogły wypoczywać w atrakcyjnych turystycznie regionach pod opieką wykwalifikowanej kadry.

Na koloniach realizowany jest program wychowawczy i profilaktyczny zatytułowany “Misja specjalna” opracowany przez zespół wychowawców, nie brakuje różnych wycieczek, konkursów, zawodów sportowych, zabaw, spotkań z ciekawymi ludźmi. W Karpaczu dzięki współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym uczestnicy kolonii realizują edukacyjne programy przyrodnicze, dzięki czemu poznają faunę i florę Karkonoszy. Koloniści ze Skały, wędrują po szlakach Ojcowskiego Parku Narodowego, zwiedzają zabytki starego Krakowa i podążają śladami Jana Pawła II. W Kołobrzegu i Gdyni dzieci korzystają z uroków morza, uczestniczą w rejsach statkiem po Bałtyku oraz poznają zabytki Trójmiasta. W Solcu-Zdroju uczestnicy mogą zachwycać się klimatem tego uzdrowiskowego miasteczka i podążać po zakątkach Ziemi Świętokrzyskiej. Blisko 160 dzieci z kolonii w Kaczynie oraz dzieci z półkolonii organizowanych przez Caritas wzięło czynny udział w wakacyjnym festynie Caritas w Zakopanem.

Bezpieczny wypoczynek dzieci możliwy jest dzięki wielkiemu zaangażowaniu kadry kolonijnej. Opiekę nad dziećmi sprawują kierownicy turnusów, księża, profilaktycy oraz ponad rzesza 150 wychowawców-wolontariuszy.

Ogółem w tegoroczne wakacje Caritas Diecezji Kieleckiej zaplanowała 18 turnusów dla blisko 1800 dzieci,  oraz półkolonie w ogniskach wychowawczych i w świetlicach środowiskowych dla ok. 300 dzieci. Około 200 dzieci przybędzie z rodzin polonijnych z Białorusi i Ukrainy. Wypoczywać będą w Ośrodku Kolonijnym w Kaczynie.

Dzieci rekrutują się głównie z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Mogą one korzystać z wypoczynku wakacyjnego bezpłatnie, inne za niewielką odpłatnością. Jest to możliwe dzięki wsparciu instytucji rządowych i samorządowych, kuratorium oświaty, osób prywatnych i zaangażowaniu środków Caritas kieleckiej pochodzących z ofiar diecezjan.