Rok Caritas

Bp Florczyk: choroba jest wielką tajemnicą

Choroba to wielka tajemnica, tak jak całe ludzkie życie - powiedział bp Marian Florczyk w kieleckim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego podczas Mszy św. towarzyszącej diecezjalnym obchodom Światowego Dnia Chorego, które rozpoczęły się w niedzielę 10 lutego

Choroba to wielka tajemnica, tak jak całe ludzkie życie - powiedział bp Marian Florczyk w kieleckim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego podczas Mszy św. towarzyszącej diecezjalnym obchodom Światowego Dnia Chorego, które rozpoczęły się w niedzielę 10 lutego. Z tej okazji do sanktuarium przybyło kilkuset chorych i niepełnosprawnych z diecezji kieleckiej.

W homilii bp Florczyk podkreślił, że “choroba to wielka tajemnica, podobnie jak tajemnicą jest całe ludzkie życie”. - Chorych zawsze będziemy mieli pośród siebie. Są oni potrzebni zdrowym, aby umieli ujawnić najlepsze strony swojego serca oraz tym wszystkim, za których swoje cierpienie ofiarowują - powiedział hierarcha.

“Boże miłosierny, obdarzaj nas zdrowiem i pomóż wyzwolić miłosierdzie wobec chorych i cierpiących” - modlił się bp Florczyk.
Mszę św. celebrowali m.in. ks. Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas oraz ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Po Eucharystii odbyła się spotkanie integracyjne i konferencja na temat różnych form pomocy chorym i niepełnosprawnym, realizowanych w regionie świętokrzyskim.

Marzena Samburska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach scharakteryzowała programy pomocowe realizowane przez miejskie i powiatowe ośrodki pomocy społecznej, natomiast Zofia Wilczyńska, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ omówiła zasady dostępu do usług medycznych w województwie.

Ks. Stanisław Słowik wyjaśnił, w jaki sposób kielecka Caritas realizuje “dzieło służby osobom niepełnosprawnym”. Niemal 500 osób niepełnosprawnych korzysta z rehabilitacji prowadzonej w domach, a drugie tyle w gabinetach rehabilitacyjnych przy stacjach opieki. Ponadto przewlekle chorzy mogą liczyć na opiekę długoterminową oraz usługi pielęgnacyjne w domu.
Dla osób cierpiących na nowotwory Caritas prowadzi Hospicjum Stacjonarne oraz paliatywny zespół wyjazdowy. Wielkim projektem współtworzonym przez Caritas pozostaje Dom Dla Niepełnosprawnych oraz powstałe przy nim Centrum Rehabilitacyjne dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Z ośrodka korzysta rocznie ponad 100 chorych.

Spośród programów celowych oferowanych przez świętokrzyski PFRON, które przedstawił jego dyrektor Krzysztof Słoń, duże zainteresowanie chorych wzbudził program “Sprawny dojazd”. Został on zainicjowany pod koniec 2007 r., aby usprawnić osobom niepełnosprawnym dostęp do korzystania z własnego samochodu. Dzięki temu już 150 osób skorzystało z możliwości zakupu własnego środka lokomocji. Zakup w 75 proc. dofinansowuje PFRON.