Rok Caritas

Podsumowanie naboru do Skrzydeł 2012/2013

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

skrz_2808Spośród 91 wniosków do Programu Skrzydła, które napłynęły do Caritas, wytypowanych zostało 54 uczniów, którzy stali się stypendystami Skrzydeł w roku szkolnym 2012/2013.

Program kontynuuje 35 podopiecznych, a 19 przystąpiło do niego po raz pierwszy. Darczyńcami, dzięki którym możemy wesprzeć uczniów są 25 osób prywatnych i 3 firmy. Dla 15 podopiecznych uzyskaliśmy wsparcie z ramienia Caritas Polska – dla 5 ze Skarbonki Caritas Polska oraz dla 10 z Fundacją BNP Paribas.

Podopiecznymi Programu „Skrzydła” są dzieci i młodzież (uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych oraz technikum i zawodówek) z różnych miejscowości diecezji. Mają trudną sytuację życiową (materialną lub/i losową) w rodzinie. Dotknięci są ubóstwem:  średnia miesięcznego dochodu na 1 osobę w rodzinie często jest niższa niż 351 zł;  często żyją w bardzo skromnych warunkach socjalnych i lokalowych, nie mając środków finansowych na niezbędne potrzeby życiowe, nie wspominając już o edukacji. Rodziny stypendystów borykają się z bezrobociem (w diecezji są miejscowości, w których bardzo trudno o jakąkolwiek pracę), przemocą, alkoholizmem czy narkomanią. Kryzysową sytuacją jest również ciężka choroba albo niepełnosprawność  rodziców, rodzeństwa czy  podopiecznego;  śmierć któregoś z członków rodziny, nieszczęścia losowe. Trudną sytuacją jest również opuszczenie dziecka  (emocjonalne bądź fizyczne) przez rodziców, co powoduje przejęcie przez  podopiecznego troski o swój byt i naukę.

Poprzez program Skrzydła pomagamy dzieciom i młodzieży – zapewniając wsparcie finansowe na cele socjalne i edukacyjne odpowiednio do pakietów – „Skrzydła na co dzień” lub „Skrzydła na przyszłość”.

Podopieczni  mają stały kontakt z Opiekunami  Lokalnymi  –  wolontariuszami, którzy pomagają w zakupach niezbędnych artykułów, opłaceniu  zajęć czy biletów szkolnych oraz współpracują z koordynatorem diecezjalnym rozliczając merytorycznie i finansowo przekazywane środki.

skrz_2806Komisja rozpatrując wnioski natrafiła na trudności, bo:
– jak w obliczu ogromu potrzeb i kryzysowych sytuacji wybrać „najbardziej potrzebujących”?
– jak wybierać stypendystów spośród osób o różnym stopniu niepełnosprawności.

Niektóre  wnioski zostały odrzucone, ponieważ były wypełnione nieprecyzyjnie lub nie dostarczono wszystkich wymaganych dokumentów.

Na co liczymy?:
na wsparcie, które pozwoli  objąć „Skrzydłami” oczekujących na liście;  
– na kolejnych Ludzi Dobrej Woli, którym bliska sercu jest idea Programu i którzy staną się Darczyńcami „Skrzydeł” ;
– na uwrażliwienie społeczeństwa na los młodych ludzi z trudną sytuacją życiową.

Nowym stypendystom oraz kontynuatorom Programu gratulujemy! Darczyńcom dziękujemy! Wszystkim Diecezjan zachęcamy do zapoznania się z Programem Skrzydła i włączenie się w jego realizację NA MIARĘ SWOICH MOŻLIWOŚCI.
Anna Maria Fedurek