Obchody XXII Dnia Chorego z udziałem watykańskiego "ministra zdrowia"
Poniedziałek, 10 Lutego 2014 12:40
Wiadomości z Polski i ze świata
Częstochowa – Katowice – Zabrze, 15 - 19 lutego 2014
Tegoroczny Światowy Dzień Chorego obchodzony jest już po raz XXII, co nabiera szczególnej wymowy w kontekście rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II. To właśnie Papież Polak ustanowił ten dzień 13 maja 1992 r., w jedenastą rocznicę zamachu na swoje życie i wyznaczył na jego obchody 11 lutego, kiedy Kościół oddaje cześć Matce Bożej z Lourdes.
W Orędziu na pierwszy Światowy Dzień Chorego, który miał miejsce właśnie w Lourdes w 1993, Jan Paweł II napisał: "Sanktuarium u stóp Pirenejów wydaje się być świątynią ludzkiego cierpienia. Sanktuarium maryjne w Lourdes, jedno z najdroższych chrześcijanom, jest miejscem i jednocześnie symbolem nadziei i łaski pod znakiem akceptacji i ofiarowania zbawczego cierpienia. Razem z Najświętszą Dziewicą Maryją – jak Ona na Kalwarii, gdzie wzniósł się krzyż Jej Syna – stajemy przy krzyżach uczynionych z bólu i samotności wielu braci i sióstr, których pragniemy umocnić, których cierpienia pragniemy dzielić, aby w duchowej łączności z całym Kościołem przedstawić je Panu życia». Podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Lourdes, jako «chory pośród chorych» bł. Papież Jan Paweł II dodał, że właśnie tutaj «Maryja chciała okazać swoją macierzyńską miłość szczególnie wobec chorych i cierpiących» (15 sierpnia 2004 r.)".
Trudno się dziwić, że na II Światowy Dzień Chorego w 1994 r. Jan Paweł II wybrał Częstochowę i Jasnogórskie Sanktuarium Królowej Polski. Uroczystościom przewodniczył pierwszy Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angelini. W celu uczczenia okrągłej, 20. rocznicy tych obchodów abp. Zygmunt Zimowski, obecny przewodniczący dykasterii uda się właśnie na Jasną Górę, gdzie 15 lutego o godz. 9.30 będzie przewodniczył uroczystej Mszy Świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w obecności kapelanów szpitalnych i pracowników służby zdrowia. Będzie to okazja do modlitwy w intencji wszystkich chorych oraz tych, którzy ich leczą i nimi się opiekują w naszej ojczyźnie. Obchody te są połączone z Jubileuszem 20-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, które zorganizowało Jubileuszową Sesję Naukową w Auli Wyższego Seminarium Duchowego w Częstochowie.
Natomiast 18 lutego na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa nt.: "Wiara i miłość wobec «bólu duszy». Znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby". Motywem przewodnim Konferencji ma być list apostolski Jana Pawła II Salvifici doloris o zbawczym sensie ludzkiego cierpienia opublikowany 30 lat temu. Słowa pozdrowienia do uczestników obrad skierują: abp. Wiktor Skworc, ordynariusz katowicki, który z tej okazji skierował do diecezjan okolicznościowy List duszpasterski oraz bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Watykański „minister zdrowia” abp Zygmunt Zimowski zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce książkę swojego autorstwa pt.: "Bóg nawiedził swój lud. Na drodze człowieka cierpiącego". Jest to zbiór wypowiedzi i oficjalnych wystąpień Księdza Arcybiskupa na forum międzynarodowym od momentu objęcia urzędu przewodniczącego watykańskiej dykasterii 18 kwietnia 2009 r.
Podobnie jak we wszystkich obchodzonych dotąd Dniach Chorego, także w tym roku nie zabraknie wizyt w placówkach opieki zdrowotnej. Gość z Watykanu odwiedzi Szpital Wojewódzki i Hospicjum w Częstochowie, Szpital SCCS w Zabrzu oraz kilka innych śląskich placówek medycznych: Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Szpital Św. Józefa w Mikołowie, Hospicjum z Centrum Afirmacji Życia w Chorzowie. Wszędzie spotka się personelem medycznym, pacjentami i podopiecznymi, aby w imieniu Papieża Franciszka przekazać im serdeczne pozdrowienie i słowa otuchy.
Ustanawiając Światowy Dzień Chorego Jan Paweł II podkreślił, iż “ma on na celu uwrażliwienie katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”.
Z perspektywy lat dostrzegamy, że ogromną rolę w uwrażliwianiu na świat cierpienia służą coroczne Orędzia Papieskie na Światowy Dzień Chorego. Są one apelem o podjęcie współpracy pomiędzy narodami biednymi i bogatymi, pomiędzy instytucjami kościelnymi i świeckimi w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Papieże przypominają w nich o nienaruszalnej godności i wartości człowieka chorego oraz z naciskiem bronią prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
W tym roku po raz pierwszy skierował swoje Orędzie na Dzień Chorego Papież Franciszek, który od początku pontyfikatu okazuje niezwykłą bliskość i solidarność z cierpiącymi. Podkreślił w nim, że: «Na mocy chrztu i bierzmowania jesteśmy powołani, by upodabniać się do Chrystusa, Miłosiernego Samarytanina wszystkich cierpiących. Jest to kontynuacja myśli wyrażonej w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium, gdzie wezwał nas do odnowienia osobistej relacji z Jezusem ponieważ: «Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość» (nr 1). Dzień Chorego przeżywany na poziomie parafii, diecezji czy Kościoła powszechnego (co trzy lata) służy właśnie temu, aby zwrócić uwagę na problemy chorych i cierpiących i przypomnieć o ich niezastąpionej roli w społeczności ludzkiej.
ks. prałat Dariusz Giers, Papieska Rada Duszpasterstwa Służby Zdrowia
Ten artykuł dotyczy programu: Światowy Dzień Chorego