Rok Caritas

Caritas, naukowcy i szkoły wspólnie przeciwdziałają narkomanii

Umowę o współpracy w profilaktyce uzależnień podpisały 20 listopada kielecka Caritas, Akademia Świętokrzyska oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Kielce, 20.11.2002


Umowę o współpracy w profilaktyce uzależnień podpisały 20 listopada kielecka Caritas, Akademia Świętokrzyska oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

 


Naukowcy i studenci Akademii Świętokrzyskiej zajmą się diagnozą środowiska młodzieży zagrożonej uzależnieniami i opracowaniem programów profilaktycznych, Caritas zapewni specjalistów w zakresie profilaktyki i terapii, którzy będą programy realizować, a kuratorium “otworzy” dla naukowców i terapeutów szkoły.

 


Dzięki współpracy ze szkołami możliwe będzie nie tylko dotarcie do młodych ludzi, ale również do ich rodziców. “Z doświadczeń krajów, w których od lat prowadzona jest profilaktyka uzależnień wynika, że działania systemowe są o wiele skuteczniejsze” - powiedział profesor Waldemar Dutkiewicz z Akademii Świętokrzyskiej. Zdaniem dziekana Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu, profesora Zdzisława Ratajka, studenci chętnie angażują się w pomoc młodzieży, która jest wobec nich bardziej otwarta.

 


“Szkoła bardzo często pozostaje sama z problemem.  Wykorzystanie studentów to ogromna szansa i możliwości. Tylko wspólne wysiłki mogą przynieść efekty” - powiedział profesor Ratajek. “Caritas ma zespół specjalistów, którzy od lat zajmują się  profilaktyką i terapią. Potrzebujemy sojuszników w diagnozowaniu środowiska, opracowaniu programów profilaktycznych” - powiedziała szefowa Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Kielcach, Halina Olendzka. Według pilotażowych badań przeprowadzonych przez studentów i naukowców Akademii tuż przed wakacjami, 30 proc. uczniów gimnazjum i liceum w podkieleckiej miejscowości przyznało się do kontaktów z narkotykami, a w jednej z kieleckich szkół aż 90 procent młodzieży przyznało się do ich brania. Poradnia Terapii i Profilaktyki Uzależnień przy Kieleckiej Caritas działa od roku i w tym czasie udzieliła ponad 2,5 tys. porad w ramach długoterminowej terapii, z której często korzystają całe rodziny. “Najmłodsza pacjentka poradni zaczęła wąchać klej w wieku dziewięciu lat” - powiedziała Olendzka.


agn PAP/KAI