Rok Caritas

Kielce: nawiązki sądowe dla ofiar przestępstw, a nie dla oszustów

Pomoc finansowa dla poszkodowanych w wypadkach samochodowych, ofiar przemocy, uzależnionych dzieci i młodzieży świadczyć będzie powstałe w Kielcach Świętokrzyskie Stowarzyszenie "Wspólnie pomagamy".

Kielce, 11.04.2003

Pomoc finansowa dla poszkodowanych w wypadkach samochodowych, ofiar przemocy, uzależnionych dzieci i młodzieży świadczyć będzie powstałe w Kielcach Świętokrzyskie Stowarzyszenie “Wspólnie pomagamy”.

Pieniądze czerpać będzie z tzw. nawiązek którymi sprawcy różnych wykroczeń karani są przez sądy. Zdarzało się jednak, że pieniądze trafiały do oszustów. Prezesem Stowarzyszenia został ks. Andrzej Drapała, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.

Nawiązki zasądzone od pijanych kierowców, sprawców wypadków drogowych i łamiących prawo o zapobieganiu narkomanii zaczęły ostatnio trafiać do stowarzyszeń “charytatywnych” zakładanych na terenie kraju przez oszustów.

Sądy wysyłały im nawiązki w dobrej wierze, bowiem nie miały możliwości kontroli nad wydatkowaniem tych kwot. Szacuje się, że w ten sposób w ubiegłym roku z województwa świętokrzyskiego wypłynęło ok. 2 mln zł.

Aby nawiązki trafiały w odpowiednie ręce i nie wychodziły poza województwo, z inicjatywy prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach Mirosława Gajka i Wojewódzkiej Rady ds. Readaptacji Skazanych powołano Świętokrzyskie Stowarzyszenie “Wspólnie pomagamy”. Założycielami były osoby reprezentujące instytucje powszechnego zaufania i zaangażowane w pomoc środowiskową, m.in. Caritas, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Celem Stowarzyszenia jest pomoc znajdującym się w trudnej sytuacji ofiarom wypadków drogowych, ofiarom przemocy, uzależnionym dzieciom i młodzieży oraz profilaktyka demoralizacji i przestępczości. - Chcemy znaleźć w powiatach województwa świętokrzyskiego partnerów, którzy będą gwarantami dobrze wykorzystanych środków, powiedział KAI prezes Stowarzyszenia ks. Andrzej Drapała.

Mogą to być np. kuratorzy sądowi, placówki Caritas, oddziały PCK, stowarzyszenia “Bezpieczny Powiat”. Warunkiem przyznania pomocy będzie udowodnienie jej celowości i rozliczenie z poprzednio udzielonej. Musimy mieć gwarancje, że te środki nie będą zdefraudowane, przejedzone, przeznaczone na biurokrację, podkreślił ks. Drapała.

Stowarzyszenie rezerwuje sobie możliwość kontroli i pełnego rozliczenia świadczonej pomocy. Wydatki na cele administracyjne mają być minimalne, planowane jest zatrudnienie tylko księgowej na część etatu w pomieszczeniu udostępnionym przez Sąd Okręgowy w Kielcach.