Rok Caritas

Kielce: Laury wolontariatu rozdane

tn_img_76115 grudnia na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury w Kielcach po raz szósty odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, by uhonorować najaktywniejszych wolontariuszy działających w naszym regionie. Podziękować im za ich trud, oddanie i pracę na rzecz innych ludzi.

W tym roku gala miała szczególny charakter, gdyż decyzją Rady Unii Europejskiej rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu.

Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Diecezjalne Centrum Wolontariatu. Głównym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu „Laur Wolontariatu”. W jego ramach napłynęły zgłoszenia z wielu instytucji z województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej. Zgłaszano kandydatury wolontariuszy posługujących w środowisku osób niepełnosprawnych i chorych onkologicznie, bezdomnych. Przedstawiano sylwetki niosących pomoc w domach pomocy społecznej, szpitalach, schroniskach dla zwierząt. Byli też proponowani wolontariusze uczestniczący w różnych akcjach na rzecz powodzian, biednych rodzin czy terminalnie chorych osób. Pojawili się również społecznicy, którzy dzielą się z innymi swoją pasją, którą jest teatr. Eurposeł Róża Thun ufudndowała dla jednego z wolontariuszy bezpłatny wyjazd do Brukseli. Kapituła konkursu postanowiła przyznać tą nagrodę wolontariuszce Alicji Czarneckiej za wieloletnie działania wolontaryjnetn_img_7646

„Laur Wolontariatu 2011” otrzymali w tym roku:

Alicja Czarnecka

Działalność Pani Alicji Czarneckiej na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin rozpoczęła się w roku 1977 kiedy to z kilkoma rodzicami aktywizowała Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Starachowicach. Od początku troszczyła się o poprawę warunków życia osób niepełnosprawnych. Zwieńczeniem starań było otwarcie w 1983 roku oddziału przedszkola dla dzieci specjalnej troski w Starachowicach. W latach 1983-90 pani Alicja angażowała się w organizację turnusów rehabilitacyjnych w szpitalu w Czarnieckiej Górze k. Końskich. Ma także istotny wkład w edukację i rozwój życia religijnego dzieci niepełnosprawnych. W 1997 roku założyła w Starachowicach terenowe Koło Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus” i od początku do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa Zarządu Koła. Powołała również „Środowiskowy Klub Wsparcia”, którego jest koordynatorem. Alicja Czarnecka jest kobietą skromną, zmagając się z niepełnosprawnością swego syna, sama bezinteresownie pomaga innym.
tn_img_7649

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Bodzentyna

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Bodzentynie podejmują formację przez akcję, dbając o rozwój ciała i ducha. Wśród podejmowanych działań o charakterze wolontaryjnym znalazły się: koordynacja Szlachetnej Paczki na terenie gminy Bodzentyn, sprzedaż pocztówek wykonanych przez uczniów szkoły podstawowej, z której dochód przeznaczany jest na pomoc biednym, udział w kampanii „Pola nadziei” poprzez zbiórkę pieniędzy i szerzenie idei hospicyjnej, zbiórka pieniędzy na stypendia zdolnej młodzieży z terenów wiejskich organizowaną przez Dzieło Nowego Tysiąclecia, pełnienie funkcji wychowawców kolonijnych na turnusach charytatywnych organizowanych przez Caritas, opieka nad osobami niepełnosprawnymi podczas wczaso-rekolekcji w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i inne. Grupa realizuje także swoją pasję przedstawiając sztuki teatralne. Ich spektakle przyciągają nie tylko mieszkańców Bodzentyna, ale również osoby z całego województwa.tn_img_7652

Ewa Lubacz i Michał Olszewski, wolontariusze Fundacji TM

Ewa Lubacz i Michał Olszewski to aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Od dwóch lat działają niestrudzenie na polu upowszechniania kultury teatralnej w ramach działalności Fundacji Studio TM, która swoją główną działalność artystyczno-edukacyjną prowadzi na terenie Kielc. Pani Ewa i Pan Michał z wielkim sercem zaangażowali się w organizację i prowadzenie zajęć, warsztatów, przedstawień, imprez okolicznościowych dla dzieci. Zabawy, konkursy i gry, wspólne spotkania, śpiewanie piosenek to niezapomniane wrażenia imprez organizowanych z okazji Dnia Dziecka, Andrzejek, Mikołajek czy Wigilii. Dają dzieciom dużo serca, radości i profesjonalnej wiedzy, którą mogą wykorzystać następnie w szkole, w życiu zawodowym i szczęśliwym życiu prywatnym.tn_img_7704

Organizatorzy Gali z okazji Europejskiego Roku Wolontariatu przyznali także specjalne wyróżnienia. Trafiły one do osób i miejsc, które promują wolontariat i wspierają tą formę aktywności społecznej.

Tytuł Przyjaciela Wolontariatu został przyznany:

  •  Krzysztofowi Słoniowi, senatorowi RP
  •  Lucjanowi Pietrzczykowi, posłowi RP
  •  Małgorzacie Muzoł, świętokrzyskiemu kuratorowi oświaty
  •  Jackowi Kowalczykowi, dyrektorowi Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
  •  Renacie Morąg, redaktorce Radia Kielce
  •  Izie Bednarz, redaktorowi Echa Dnia
  •  Katarzynie Kossek, wieloletniemu koordynatorowi Centrum Wolontariatu i Diecezjalnego Centrum Wolontariatu

tn_img_7632

 

Tytuł Miejsce Przyjazne Wolontariuszom został przyznany:

  • II Liceum Ogólnokształcącemu im. J. Śniadeckiego w Kielcach
  • Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznemu im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie
  •  Szkole Podstawowej nr 33 im. I. J. Paderewskiego w Kielcacch
  •  Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Podzamczu
  •  Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Końskich
  •  Gimnazjum nr 5 w Kielcach
  •  Gimnazjum Publicznemu im. R. Czerneckiego w Słupi Jędrzejowskiej

Uroczystość zakończył spektakl teatralny pt. „Rozbity dzban” w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Bodzentynie. Sztuka zachwyciła publiczność humorem, a momentami bardzo dynamiczną akcją. Młodzi aktorzy grali jak profesjonaliści. Ze sceny biły prawdziwa pasja i radość.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli przy organizacji Gali Wolontariatu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierują do wszystkich wolontariuszy, bo gdyby nie oni, nie byłoby czego świętować.

Damian Zegadło
Koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach