Kielce: krzyż upamiętniający zmarłych bezdomnych
Czwartek, 17 Października 2002 16:00
Ustawienie przed dworcem PKP krzyża upamiętniającego zmarłych bezdomnych było głównych punktem kieleckich obchodów Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Nędzy.Kielce, 17.10.2002
Ustawienie przed dworcem PKP krzyża upamiętniającego zmarłych bezdomnych było głównych punktem kieleckich obchodów Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Nędzy. Wcześniej w hali dworcowej odprawiona została Msza św. Do Kielc przybyli z Francji przedstawiciele Ruchu ATD Czwarty Świat, z którego inspiracji Światowy Dzień został ogłoszony przez ONZ.
Brzozowy krzyż o wysokości 2,5 metra stanął na trawniku przed budynkiem dworca. Umieszczono na nim tabliczkę z nazwiskami 30 zmarłych w mieście bezdomnych. Pod krzyżem zapalono znicze. Poświęcony został podczas Mszy św. odprawionej w górnej hali dworca m.in. przez opiekuna ubogich ks. prałata Edwarda Skotnickiego i dyrektora kieleckiej Caritas ks. Stanisława Słowika. Eucharystia sprawowana była w intencji ofiar głodu, nędzy, bezdomności, ignorancji, bezradności społecznej, za wszystkich poniewieranych, pozbawionych mienia i szacunku. Wzięli w niej udział bezdomni, członkowie Ruchu ATD Czwarty Świat oraz innych stowarzyszeń charytatywnych, a także podróżni.
Mszę chwilowo zagłuszały zapowiedzi z głośników, słychać było szum przejeżdżających pociągów. Na początku jeden z bezdomnych odczytał listę zmarłych towarzyszy niedoli. -Ludzie wspominają tych, którzy odeszli, ale dają sobie wsparcie, nadzieję, że wszystko może zmienić się na lepsze, powiedziała Anna Śleźnik krajowy koordynator ATD w Polsce. -Dołączamy do waszej walki z nędzą - zapewniał Marcel Le Hir z Francji. Przed Mszą św. bezdomni chwalili się między sobą: -Ja się ogoliłem. -A ja włożyłem czystą koszulę. Wszystkich zaszokował jednak ten, który założył krawat.
Wcześniej, podczas spotkania w Kurii Biskupiej, czworo francuskich członków ATD dzieliło się doświadczeniami z kilkudziesięcioma pracownikami i wolontariuszami placówek charytatywnych. Działający od 30 lat w ATD Benoit Fabiani mówił, że Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy powinno obchodzić się z trzech powodów. Trzeba zgromadzić się i starać się naprawdę być z ubogimi. Trzeba słyszeć i czuć, czego pragną żyjący w nędzy, chociaż jest to bardzo trudne, gdyż słuchanie ludzi zależnych od nas wymaga wysiłku. W tym dniu każdy powinien postanowić, że może zrobić coś dla odrzucenia nędzy - uważa Fabiani.
ONZ ogłosiła 17 października Światowym Dniem Walki z Nędzą z inspiracji ks. Józefa Wrzesińskiego (1917 - 1998). Był on francuskim kapłanem pochodzenia polskiego. Mieszkał wśród nędzarzy i pomagając im, umacniał w nich godność ludzką. Założył Ruch ATD (Pomocy dla Wszelkiego Nieszczęścia) Czwarty Świat. Czwartym światem byli dla niego ludzie skrajnie ubodzy, bezdomni. “Nędzę stworzyli ludzie i ludzie mogą ją zlikwidować” - mówił. W 1997 r. otwarty został proces beatyfikacyjny ks. Wrzesińskiego.