Aby starczyło sił - Misja Garażowa Caritas
Środa, 23 Stycznia 2013 10:16
Około 50 osób bezdomnych i bezradnych życiowo codziennie o godz. 13.00 odwiedza Misję Garażową Caritas, przy ul. Mickiewicza 5 w Opolu. Na czas mrozów pomieszczenie Misji zostało znacznie powiększone. Przy stołach mogą zająć miejsca wszyscy potrzebujący.
Bezdomni zachodzą do Misji już przed godziną 13.00, aby rozgrzać się gorącą kawą albo herbatą. Każdego dnia czeka na nich Działalność Misji Garażowej bazuje na ludziach dobrej woli. Ofiarowane pieczywo, artykuły spożywcze, ciepłe ubrania, buty są konkretną formą pomocy bliźniemu. Wiele osób pomaga już regularnie. Kolejni chętni mogą zgłosić się do Centrali Caritas w Opolu, ul. Szpitalna 5a, bądź do Centrum Rehabilitacji Caritas przy ul. Mickiewicza 5, gdzie mieści się Misja Garażowa. Potrzebne są kołdry, koce, żywność długoterminowa, świece. Bardzo przydatnymi artykułami są naczynia jednorazowe z tworzywa sztucznego: miski 350 ml, kubki do gorących napojów 100 ml. Znaczącymi dobrodziejami Misji są już od lat opolscy piekarze, producenci obuwia roboczego oraz kilku przedsiębiorców, którzy regularnie przekazują pieniądze na świadczenie takiej pomocy.
Z pieniędzy przekazanych przez opolski Urząd Wojewódzki zakupiono środki czystości, bieliznę, odzież wierzchnią, lekarstwa i środki opatrunkowe, termosy, talerze i sztućce, koce, pościel i ręczniki. Artykuły te zagospodarowano zarówno w Misji Garażowej, jak i w Noclegowni Caritas w Nysie przy ul. Baligrodzkiej 7.
Doświadczenie pokazuje, że dożywianie osób bezdomnych musi respektować realia bezdomności. Posiłek musi być gorący i treściwy. Bezdomny nie chce tracić energii i czasu na wędrowanie do miejsc, gdzie serwowane jest mało pożywne jedzenie. Bezdomni odwiedzający Misję Garażową skarżą się na posiłki wydawane ostatnio przez miasto Opole, w nowym miejscu przy ul. Niedziałkowskiego 9a. Ich pogarszająca się jakość nie stanowi antidotum na dokuczliwy, zimowy głód. Posiłek wydany po najniższych kosztach, jest słabym ogniwem w łańcuchu zimowej pomocy osobom bezdomnym. Jeżeli zadaniem miasta i organizacji pozarządowych jest otoczenie opieką takich ludzi, dożywianie musi być sprawą priorytetową. Organizowanie akcji pomocowych nie może odbywać się kosztem osób naprawdę głodnych i marznących. Godność człowieka domaga się sprawiedliwości w przygotowaniu pożywienia.
Wszystkich mieszkańców Opola prosimy o przekazywanie sygnałów o miejscach pobytu osób bezdomnych. Wskazanie nieznanych nam jeszcze „kryjówek bezdomnych”, rozstrzyga o uratowaniu ich zdrowia i życia.
Dziękujemy za wszelkie dobro świadczone najuboższym mieszkańcom naszego miasta.
oprac. Artur Wilpert, koordynator projektu