Dla matki i dziecka

Caritas Diecezji Rzeszowskiej

311a4815Po raz dwudziesty pierwszy Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy Razem”. To szczególne spotkanie połączone z uroczystą Eucharystią w intencji rodzin rozpoczęło się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Koncelebrowanej Mszy św.  przewodniczył  bp Edward Białogłowski. W homilii biskup nawiązał do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, następnie podkreślił rolę matki w rodzinie, jak również zauważył dramatyczny problem małej dzietności w naszej Ojczyźnie.

Celebrans podziękował również diecezjalnej Caritas za kolejne spotkanie promujące wartości rodziny. W liturgii czynnie uczestniczył zespół Jutrzenka z Krasnego animując śpiew. Razem z rodzinami modlili się  m.in.: parlamentarzyści, przewodnicząca Sejmiku naszego województwa, prezydent Rzeszowa oraz Rzemieślnicy podkarpacia wraz z pocztami sztandarowymi, a także uczniowie  Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego bł. Jana Pawła II SS Prezentek. Szczególnym gościem był rektor Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii  z Poznania.

Imprezę poprzedził Marsz dla Życia i Rodziny,  w którym uczestniczyło ok. 3 tysiące ludzi, niosąc hasła wyrażające troskę o życie i wezwania do pomagania rodzinie, m.in.: Stop aborcji, Życie chronisz - świat obronisz, Żyję dzięki mamie i tacie, Polska dla rodzin, Rzeszów za życiem, Życie nie jest na sprzedaż.

311a4990Uroczyste świętowanie Dnia Matki i Dziecka, dzięki inicjatywie Rzeszowskiego Rzemiosła wraz z jego duszpasterzem ks. prałatem Władysławem Jagustynem połączone było z Papieską Kremówką, którą zorganizowano już po raz siódmy. Wypiek cukierników pobłogosławił Ksiądz Biskup, po czym rozdano 12 tysięcy porcji. Długość stołu, na którym rozłożono kremówkę, nawiązywała do roku urodzenia papieża i wynosiła 93 metry. Wcześniej, podczas Mszy św. bp Białogłowski podziękował cukiernikom za piękny gest i zachęcił wszystkich gości także do smakowania licznych tekstów o rodzinie, które wypowiedział bł. Jan Paweł II.  Druga część spotkania odbyła się na Rynku w Rzeszowie, by tam w Roku Wiary przeżyć festyn „Bądźmy Razem”, który oficjalnie otworzył dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej - ks. Stanisław Słowik. Caritas we współpracy z Zarządem Miasta, MOPS-em, Wydziałem Kultury i Sportu, Estradą Rzeszowską, Wojewódzkim Domem Kultury oraz głównymi sponsorami: Jeronimo Martins Dystrybucja Polska S.A. - Sieć Sklepów Biedronka, Siecią sklepów Jedynka i darczyńcami, a także z Polskim Stowarzyszeniem Animatorów i Pedagogów zabaw dla dzieci Klanza z Rzeszowa, WSSE i "Medykiem",  przygotowali wiele gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Dzięki firmie z Krasnego można było zbadać sobie słuch, a dzięki „Medykowi” zmierzyć ciśnienie i skorzystać z innych specjalistycznych badań, np. wydolności płuc i zatrucia nikotyną. Aż do wieczora licznie zgromadzone rodziny z dziećmi, przedstawiciele placówek dla osób niepełnosprawnych bawili się podczas występów zespołów muzycznych, tanecznych i sportowych. Atrakcją dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia, zamek oraz przejażdżki konikami, bryczką i motocyklami.

dzien_dziecka_13 113Trzy tysiące dzieci, w tym dzieci z placówek specjalistycznych i przedszkoli otrzymało paczki, przekazane przez Biedronkę. Tradycyjnie firma Koral obdarowała dzieci lodami. Występujące zaś dzieci Jedynka poczęstowała... kurczakami.

Wszystkie zespoły: dziecięce, młodzieżowe, a także dorośli wykonawcy oraz sportowcy, wystąpili gratis. W organizację imprezy włączyli się członkowie SKC z III LO i IX Gimnazjum z Rzeszowa oraz Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pomocą służyli także najmłodsi wolontariusze z Przedszkolnego Koła Caritas (roznosząc lody), a zwłaszcza ich rodzice posługując przy konnych przejażdżkach klubu Albin z Rzeszowa - Słocin oraz bryczce Kazimierza Janika z Trzebowniska. Pomocnikami przy nie mniej atrakcyjnej motocyklowej przygodzie byli mieszkańcy schroniska dla bezdomnych mężczyzn z Rzeszowa oraz wolontariusze Przedszkolnego Koła Caritas. Kolejny raz o zdrowie obecnych na Rynku zatroszczył się "Medyk". Na zakończenie ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, podziękował Prezydentowi Miasta, wszystkim wykonawcom, sponsorom, darczyńcom, a także zaangażowanym w organizację festynu oraz jego prowadzącym Justynie Polanowskiej i Dariuszowi Kosakowi.

Dzień Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy Razem” zakończył się o godz. 2000  modlitwą i  odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
s. Joanna Smagacz – sekretarz Caritas Diecezji Rzeszowskiej

• 311a4858
  • dzien_dziecka_13 013
  • dzien_dziecka_13 053