Wielki Post - czas nauki miłosierdzia i pojednania
Środa, 28 Lutego 2001 23:45
Wielki Post jest szczególnym czasem modlitwy, postu i jałmużny dla wierzących.Wielki Post jest szczególnym czasem modlitwy, postu i jałmużny dla wierzących. Mottem Orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielki Post, a zarazem hasłem tegorocznej akcji Jałmużny Wielkopostnej, prowadzonej przez Caritas, są słowa św. Pawła "Miłość nie pamięta złego".
"W świętych dniach Wielkiego Postu ofiary zbierane w kościele zyskują szczególne znaczenie; nie mamy bowiem dawać z tego, co nam zbywa, aby uspokoić własne sumienie, ale solidarnie wziąć na siebie odpowiedzialność za nędzę istniejącą w świecie. Gdy widzimy zbolałe oblicza tak wielu naszych braci i sióstr i uświadamiamy sobie cierpienia, jakich zaznają, musi to przynaglać nas do podzielenia się przynajmniej częścią naszych dóbr z tymi, którzy zmagają się z trudnościami. Wielkopostna ofiara staje się przy tym jeszcze bogatsza, jeśli osoba, która ją składa, odrzuciła wszelkie urazy i obojętność, bo są to przeszkody nie dopuszczające nas do komunii z Bogiem i braćmi. Świat oczekuje od chrześcijan konsekwentnego świadectwa wspólnoty i solidarności" - pisze Ojciec Święty.
Do parafii Archidiecezji Krakowskiej trafiło 28 tys. skarbonek Jałmużny Wielkopostnej. Przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, które wyrzekając się słodyczy lub rozrywek, składają do nich drobne ofiary przeznaczone na pomoc ubogim. "Składając ofiarę do skarbonki przebacz z serca czyjąś winę. Twoja ofiara przyniesie wówczas owoc nie tylko materialny, ale przyczyni się do wzrostu pokoju i ładu w życiu Twoim i świata" - głosi napis na skarbonce. Dostarczone do parafii konspekty katechez uwrażliwiają młodych na potrzebę kształcenia postawy przebaczenia i odpowiedzialności za bliźniego, w celu budowania braterskiego i sprawiedliwego społeczeństwa. Ofiary złożone do skarbonek przekazane zostaną parafialnym zespołom charytatywnym.
Pod koniec Wielkiego Postu rozprowadzane też będą cukrowe baranki na stół wielkanocny. Przewidujemy, że na wielkanocne stoły trafi ich ok. 60 tys. Nowością jest "chleb miłosierdzia" - malutkie bochenki chleba do koszyczków z tradycyjnym "święconym", za które ofiary również przeznaczone będą na pomoc potrzebującym. Zakup chleba symbolizuje gotowość podzielenia się chlebem z głodnymi.