Rok Caritas

Woda pitna dla ludności Al-Sangar

Caritas Polska

Caritas Polska realizuje projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych pt. "Woda pitna dla ludności Al-Sangar".

Caritas Polska zrealizowała projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych pt. "Woda pitna dla ludności Al-Sangar" w Iraku, w miejscowości Basra, dystrykt Abi-Alkaseeb, Al. Sangar. Realizacja projektu zapewniła wodę pitną dla 100 000 osób dziennie (4 litry na osobę). Beneficjantami projektu jest społeczność zamieszkująca blisko centrum Al-Sangar, osoby zamieszkujące w innych częściach regionu jak również obszarach wiejskich dzięki utworzeniu mobilnego systemu dystrybucji wody.

W ostatnim czasie zaobserwowano wzrastająca potrzebę zapewniania pomocy humanitarnej dla Iraku. Irakijczycy cierpią z powodu braku żywności, schronienia, wody, sanitariatów, opieki medycznej, dostępu do edukacji i zatrudnienia. 4 miliony Irakijczyków jest zależna od pomocy żywnościowej. Według danych UNHCR 4.2 miliony osób opuściło swoje domy – donosi Caritas Irak.



Zapewnienie dostępu do wody pitnej dla tych osób, które żyją obecnie w niestabilnym Iraku stało się koniecznością. Co więcej w roku 2007 zanotowano 4637 przypadki cholery, 24 osoby zmarły. 1 na 3 dzieci irackich może polegać na bezpiecznym dostępie do wody pitnej. Choroby wywołane brakiem wody nadającej się do picia zabijają irackie dzieci – donosi UNICEF.



Zainstalowana jednostka produkuje wodę pitną zapewniając dostęp do czystej wody dla 100’000 osób dziennie. Beneficjenci otrzymali informacje dot. efektywnego wykorzystania zasobów wodnych. Warsztaty przeprowadził wykonawca jednostki oraz przedstawiciele władz lokalnych. Wyjaśnili oni zasady utrzymania i korzystania z jednostki wody pitnej. Co więcej, podkreślono jak ważne jest zachowanie warunków higieny. Projekt przyczynił się do poprawy warunków sanitarnych, zdrowotnych i bytowych mieszkańców regionu.



Caritas Polska współpracowała przy realizacji projektu z Caritas Szwajcarią, która posiada wykwalifikowaną kadrę ORAZ DOŚWIADCZENIE W REALIZACJI PROGRAMÓW POMOCOWYCH. Caritas Szwajcaria rozpoczęła działania w Iraku w roku 1991 zapewniając pomoc doraźną w sytuacjach kryzysowych. Od roku 1996 rozpoczęła współpracę z Caritas Irak. Owocną współpracę zapoczątkowała realizacja Programu Żywieniowego dla szczególnie narażonych grup tj. dzieci, kobiet w ciąży, karmiących matek, które w ramach Programu otrzymały bogatą w składniki odżywcze żywność. Program jest nadal realizowany i nazywa się Well Baby. Na bieżąco wprowadzane są modyfikacje wraz ze zmieniającymi się potrzebami beneficjentów. Dodawane są nowe komponenty jak np. szkolenia dla matek. Od 2001 w odpowiedzi na drastycznie pogarszającą się sytuację dostępu do wody pitnej lokalnych społeczności Caritas Szwajcaria wspólnie z Caritas Irak rozpoczęła realizację projektu: Woda pitna dla Iraku. Wspólnie z UNICEF Caritas wsparta ekspertami ze SKAT i St. Gallen wprowadziła system filtrujący wodę metodą odwróconej osmozy w roku 2002. Eksperci zapewnili wsparcie techniczne i potwierdzili wykonalność projektu. Caritas Szwajcaria wspólnie z Caritas Irak regularnie przeprowadza wizyty w miejscach realizacji projektów. Od roku 2005 trzy Stacje Uzdatniania Wody metodą odwróconej osmozy pracują bardzo wydajnie.



Caritas Szwajcaria posiadając wieloletnie doświadczenie pracy w Iraku a w szczególności w obszarze zapewnienia dostępu do wody pitnej dla lokalnych społeczności, zajęła się ekspertyzą i wdrożeniem projektu przy udziale Caritas Irak. Caritas Polska pełniła rolę nadzorującą i koordynującą działania przewidziane w projekcie pod względem merytorycznym i finansowym. Caritas Szwajcaria wspólnie z Caritas Irak były organami wdrażającym projekt.




Uruchomienie stacji uzdatniania wody umożliwiło produkcję wody pitnej dla 100 000 mieszkańców Al-Sangar, Abi-Alkaseeb i rejonów wiejskich oraz przyczyniło się do poprawy warunków sanitarnych, zdrowotnych i bytowych mieszkańców regionu.



Uruchomienie stacji umożliwia produkcję wysokiej jakości wody pitnej na poziomie 500 m3/ dzień. Podczas 20 godzinnego dziennego funkcjonowania stacji produkcja wyniesie 400 m3, co oznacza, że 400 000 litrów wody pitnej jest zapewnione dla 100 000 osób, po 4 litry na osobę. Dzięki wdrożeniu systemu dystrybucji wody ze Stacji Uzdatniania Wody korzystają również mieszkańcy obszarów wiejskich.