Trzęsienie ziemi na Haiti
Czwartek, 08 Września 2011 22:56
aktualizowano 23 września 2013 r. Haiti podnosi się z gruzów. 12 stycznia 2010 r. silne trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti, w wyniku którego zginęło ponad 300 tysięcy osób. W większości zostały również zniszczone budynki użyteczności publicznej. Prezydent Michel Martelly podkreślał niedawno będąc w Europie, że „kraj powoli staje na nogi”, ale obok inwestycji i handlu potrzeba też nadziei i pomocy. Caritas Polska zaraz po tragedii zebrała ok. 13 mln zł. Pieniądze pochodziły ze zbiórki ogólnopolskiej w Kościołach, sms-ów oraz wpłat na nasze konto. Caritas Polska wciąż jest obecna na Haiti, gdzie za zebrane fundusze realizuje 4 duże projekty edukacyjne oraz 2 odbudowy domów mieszkalnych. Wybór projektów był uzgodniony z arcybiskupem Bernardito Auza, nuncjuszem apostolskim na Haiti.
Wybór projektów okazał się bardzo trafny, gdyż największym problemem tego kraju jest edukacja: niski poziom nauczania oraz niewielki odsetek szkół państwowych, czyli bezpłatnych. Około 50 % dzieci w ogóle nie było w szkole, a jest to społeczeństwo młode, średnia wieku wynosi 20 lat. Aż 70% mieszkańców Haiti to analfabeci, a 75% nauczycieli nie ma odpowiedniego wykształcenia. Około 90% szkół haitańskich to małe prywatne placówki z niskim poziomem nauczania. Około 33% uczniów kształci się w prywatnych szkołach katolickich, prowadzonych przez zgromadzenia zakonne. W kraju brakuje szkół, materiałów edukacyjnych oraz wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.
Caritas Polska zakończyła już 2 z 6 planowanych projektów na Haiti.
Kompleks Edukacyjny Maryi Wspomożycielki Sióstr Salezjanek w Port-au-Prince, stolicy Haiti.
W 2012 r. jeden z projektów edukacyjnych został ukończony. Jest to Kompleks Edukacyjny Maryi Wspomożycielki Sióstr Salezjanek w Port-au-Prince, stolicy Haiti. W październiku 2012 r. naukę w nowej szkole podstawowej rozpoczęło 1288 uczniów z
Odbudowa 50 domów w Morne a Bateau
To projekt realizowany z Caritas Austria, który polegał na odbudowie 500 gospodarstw/domów dla 2,5 tys. osób. Domy wybudowano w rejonie Leogane / Gressier na obszarze wiejskim, gdzie ludność zajmuje się rolnictwem. Tam również znajdowało się epicentrum trzęsienia ziemi. Caritas Polska sfinansowała odbudowę 50 domów w tym rejonie. Domy wybudowane są metodą zabezpieczającą przed skutkami wstrząsów sejsmicznych oraz cyklonów, co ma zapobiec tragedii podobnej do tej z 2010 r.
Przy współpracy z Caritas Niemiec trwają prace przy odbudowie Centrum Formacyjnego dla Kobiet, prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokalanie Poczętej w Port-au-Prince, szkoły diecezjalnej im. Jana Pawła II w Jacmel, seminarium w stolicy oraz domów mieszkalnych.
Haiti jest biednym krajem. Średni roczny dochód na osobę wynosi 1,3 tys. dolarów, co daje 203. miejsce wśród 229 państw świata. Bezrobocie sięga 85 proc. Poza ośrodkami miejskimi nie ma szkół ani opieki medycznej, aż 40 proc. dzieci nie dożywa 18. urodzin, a statystyczny Haitańczyk żyje zaledwie do 60-tki.
Artykuły powiązane:
- Pięć projektów dla Haiti
- Projekty Caritas Polska realizowane na Haiti
- Potrzebne specjalistyczne kadry na Haiti
- Drugi wyjazd polskich lekarzy na Haiti: konferencja prasowa
- Haiti - 2 lata po tragedii. Dyrektor CP oceni postęp prac
- Trwa odbudowa Haiti
- Dyrektor Caritas Polska na Haiti
- Odbudowa Haiti darem całego świata
- Haiti - pomoc Caritas Polska
- Haiti: Podział środków na projekty realizowane przez Caritas Polska
- Dzieci z Haiti rozpoczęły naukę w szkole wybudowanej przez Caritas Polska
- Radość z powrotu do szkoły. Haiti podnosi się z gruzów